Ładowanie auta elektrycznego bez kabla

13 grudnia 2011
Bez kategorii, Mercedes Nowości

Daimler AG testuje właśnie system ładowania indukcyjnego. Aby rozpocząć ładowanie baterii, zmodyfikowana Klasa A E-CELL musi jedynie znaleźć się w zasięgu cewki elektromagnetycznej, zainstalowanej w podłożu. „Tankowanie” rozpoczyna się automatycznie, bez potrzeby podłączania kabla.

Ładowanie auta elektrycznego bez kabla Ładowanie auta elektrycznego bez kabla Ładowanie auta elektrycznego bez kabla Ładowanie auta elektrycznego bez kabla

– Chcemy dowiedzieć się, jak system ładowania indukcyjnego sprawdza się podczas codziennej jazdy – mówi Herbert Kohler, szef nowoczesnej mobilności w centrum rozwoju Daimler AG. – Nim jednak będziemy mogli ocenić jego rynkowe powodzenie, musimy jeszcze rozwiązać szereg kwestii technicznych i finansowych.

System ładowania indukcyjnego jest jednym z elementów projektu „Effizienzhaus-Plus mit Elektromobilität” (Wydajny dom dla elektromobilności), zainaugurowanego 5 grudnia br. w Berlinie przez kanclerz Angelę Merkel oraz ministra budownictwa, transportu i rozwoju miast Petera Ramsauera. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii, wydajny dom ma generować więcej energii elektrycznej niż zużywa. Nadwyżka energii może zostać na przykład zużyta do naładowania baterii samochodu elektrycznego w „domowej stacji paliw”. Projekt budynku uwzględnia zarówno stacje do ładowania za pomocą kabla, jak i do bezstykowego ładowania indukcyjnego.

Czteroosobowa rodzina wprowadzi się do domu w marcu 2012 roku i będzie tam mieszkać przez 15 miesięcy; w tym czasie jej członkowie będą korzystać z kilku pojazdów elektrycznych, dostosowanych do różnorodnych potrzeb. Poza Klasą A E-CELL z opcją ładowania indukcyjnego, w garażu zagości także smart fortwo electric drive oraz smart ebike. Pilotażowy projekt wydajnego domu ma pokazać, że codzienna jazda nimi nie wymaga wyrzeczeń i nie wpływa negatywnie na jakość życia.

Do projektu domu nowej generacji dostosowano design pojazdów. W kolorystyce dominuje specjalna, perłowa biel, która odbija ciepło, pomagając utrzymać chłód we wnętrzu. Przytulny klimat zapewnia mieszanka naturalnych materiałów wykończeniowych, takich jak wełna, len i skóra nappa.

Ładowanie bez kabla

Wykorzystywany w projekcie „Effizienzhaus-Plus mit Elektromobilität” Mercedes-Benz Klasy A E-CELL z napędem elektrycznym przystosowany będzie nie tylko do ładowania za pomocą kabla, ale i do ładowania indukcyjnego. System wykorzystuje bezstykową transmisję ładunku za pomocą pola elektromagnetycznego. W tym celu zarówno samochód, jak i miejsce postojowe wyposażone są w odpowiednie cewki. Informacje wyświetlane na specjalnym ekranie podpowiadają kierowcy, jak ustawić pojazd w idealnej do ładowania pozycji. Daimler AG we współpracy z Conductix-Wampfler i Röchling Automotive KG opracował już prototyp tej technologii i zademonstrował jej skuteczne działanie w ramach projektu sponsorowanego przez niemieckie ministerstwo środowiska.

źródło: MB

Leave A Comment