Mercedes F125 – skrzydlaty koncept

14 września 2011

Nawiązywanie do przeszłości jest obecnie w modzie. Volkswagen wskrzesił legendarnego „Garbusa”, Fiat starą 500-tkę, a Mercedes od dłuższego czasu montuje w swoich modelach otwierane do góry drzwi, które są oczywiście nawiązaniem do historycznego Gullwinga. Na salonie samochodowym we Frankfurcie, niemiecka marka zaprezentuje concept o nazwie F125. Przyjrzyjmy mu się bliżej.

Mercedes F125 - skrzydlaty koncept Mercedes F125 - skrzydlaty koncept Mercedes F125 - skrzydlaty koncept Mercedes F125 - skrzydlaty koncept

Sylwetka samochodu jest mocno futurystyczna. Przód zdobią dynamicznie narysowane reflektory diodowe oraz ogromny grill. Tył zaś przykuwa uwagę dzięki lampom w kształcie bumerangu i centralnie umieszczonemu znaczkowi Mercedesa. Ogólnie auto charakteryzują dosyć ostre linie, opływowy kształt oraz wspomniane wcześniej uchylane do góry drzwi.

Mercedes F125 - skrzydlaty koncept Mercedes F125 - skrzydlaty koncept Mercedes F125 - skrzydlaty koncept Mercedes F125 - skrzydlaty koncept

F125 jest pojazdem na wodór co oznacza, że na jego pokładzie znalazły się ogniwa paliwowe, litowo-jonowe baterie o pojemności 10 kWh i cztery silniki elektryczne, które produkują łącznie moc 231 KM.

Mercedes F125 - skrzydlaty koncept Mercedes F125 - skrzydlaty koncept Mercedes F125 - skrzydlaty koncept  

Tytułowy bohater przyspiesza do pierwszej setki w 4,9 s i osiąga prędkość maksymalną na poziomie 220 km/h. Oprócz tego warto także wspomnieć, że zbiornik mieści maksymalnie 7,5 kg wodoru zmagazynowanego pod ciśnieniem 700 barów, co pozwala na przejechanie nawet 1000 km (na samej baterii 50 km).

Jak widać stoisko Mercedesa w Niemczech nie będzie nudne. „Skrzydlaty koncept” kusi rewolucyjną technologią, ciekawym designem oraz tym swego rodzaju wyróżnikiem czyli nietypowymi drzwiami. Chcielibyście zobaczyć taki projekt w produkcji seryjnej?

źródło: wł / Patryk Rudnicki

Leave A Comment