Infiniti M35h w Księdze rekordów Guinnessa

21 września 2011
Bez kategorii, Infiniti Nowości

Najnowszy model Infiniti na rynek europejski, czyli M35h trafił właśnie do ksiąg rekordów jako najszybciej przyspieszające w pełni hybrydowe auto na świecie. Próbę bicia rekordu nadzorował przedstawiciel Guinness World Records®, zaś za kierownicą M35h zasiadał Tim Pollard, dziennikarz brytyjskiego czasopisma motoryzacyjnego „Car”. Sedan z napędem benzynowo-elektrycznym o mocy 364 KM pokonywał wielokrotnie dystans 402,5 m (ćwierć mili), przeciętnie w 13,9031 sekundy (średnia ze wszystkich prób).

Infiniti M35h w Księdze rekordów Guinnessa Infiniti M35h w Księdze rekordów Guinnessa Infiniti M35h w Księdze rekordów Guinnessa Infiniti M35h w Księdze rekordów Guinnessa

Samochód z produkcji seryjnej, który posłużyl do testów ustanowił rekord na torze wyścigowym Santa Pod w Wielkiej Brytanii, gdzie, pod egidą Międzynarodowej Federacji Samochodowej FIA, rozgrywane są Mistrzostwa Europy w Drag Racingu (wyścigach na ćwierć mili). Start zatrzymany umożliwił M35h pokazanie jego wyjątkowych atutów – połączenia momentu obrotowego silnika elektrycznego już od 0 obr./min. i mocy silnika benzynowego V6 przy wysokich obrotach. Dzięki nim osiągnął imponujący rezultat – samochód mijał punkt komputerowego pomiaru czasu na końcu każdej rundy pędząc z prędkością powyżej 160 km/h.

Infiniti M35h w Księdze rekordów Guinnessa Infiniti M35h w Księdze rekordów Guinnessa Infiniti M35h w Księdze rekordów Guinnessa Infiniti M35h w Księdze rekordów Guinnessa

W hierarchii szybkich samochodów wynik ten stawia M35h na równi z takimi „bohaterami osiągów” jak Lamborghini Countach1 z 1982 roku, zaś do niektórych modeli Porsche, Ferrari i Aston Martin zabrakło mu kilku dziesiątych sekundy.

Wynik ten jest tym bardziej godny odnotowania, że Infiniti M35h emituje jedynie 162 g dwutlenku węgla na kilometr, zaś w cyklu mieszanym zużywa tylko 7,0 litra na 100 km. Cena dostępnego teraz w sprzedaży w Europie M35h jest bardzo konkurencyjna. W Polsce różnica w stosunku do odpowiedniego M30d z silnikiem Diesla wynosi zaledwie 9500 złotych.

– Infiniti M35h dowodzi, że hybrydy mogą być zarówno szybkie, jak i ekonomiczne – powiedział Tim Pollard. Na torze Santa Pod można było wyczuć natychmiastowy moment obrotowy silnika elektrycznego – zaraz z pozycji spoczynkowej samochód dosłownie wyskakiwał z linii startowej. Próbowałem zmieniać biegi ręcznie, ale okazało się, że automatyczna zmiana biegów była szybsza. Właśnie korzystając z automatu osiągnęliśmy najlepszy czas – 13,896 sekundy.

– Największe wrażenie wywarła na mnie uniwersalność M. Jest on nie tylko szybki, ale też wygodny i łatwy w prowadzeniu. Mam odczucie, że takie próby mógłby przechodzić przez cały tydzień na okrągło”.

Zorganizowanie próby bicia rekordu w obecności przedstawiciela Guinness World Records® było pomysłem działu komunikacji Infiniti. W założeniu miało zbiec się w czasie z rozpoczęciem sprzedaży tej innowacyjnej hybrydy. Pomysłodawcy nie musieli długo przekonywać Tima Pollarda do zajęcia miejsca za kierownicą. Sednem próby, którą można obejrzeć na stronie www.carmagazine.co.uk, było zaprezentowanie przyspieszenia 0-100 km/h modelu M35h – 5,5 sekundy – co czyni go najszybszą pełną hybrydą. Przyspieszenie to jest jednak tylko jednym z aspektów całości „Inspirujących Osiągów” samochodu. Dużo bardziej wymagającym sprawdzianem niż przyspieszenie 0-100 km/h jest wyścig na ćwierć mili ze startu zatrzymanego, dający pełniejszy obraz możliwości samochodu.

Wynik M35h w okolicach 13 sekund stawia najnowsze Infiniti wśród arystokracji osiągów. Fakt ten może być zaskakujący, biorąc pod uwagę, że jest to auto prawie pięciometrowe, czterodrzwiowe i pięcioosobowe, w którym wielką wagę przyłożono do luksusu, wygody i bogatego wyposażenia oraz przyjemności z jazdy.

Słynne krągłości i krzywizny M, na których koncentruje się nowa kampania telewizyjna Infiniti, zapewniają charakterystyczną mocarną sylwetkę. M35h jest napędzany potężnym, wysokoobrotowym silnikiem benzynowym V6 oraz silnikiem elektrycznym o mocy 68 KM (50 kW), jednym z najmocniejszych produkowanych obecnie silników elektrycznych. W modelu po raz pierwszy zastosowano technologię nowej generacji o nazwie Infiniti Direct Response Hybrid (dosł. hybryda bezpośredniej reakcji Infiniti). Cała moc systemu czyli 364 KM (268 kW) przenoszona jest na tylne koła poprzez system dwóch sprzęgieł, który maksymalizuje zarówno osiągi, jak i wydajność, a ponadto pozwala na jazdę w trybie elektrycznym przy prędkościach tak wysokich jak 120 km/h.

Przedstawiciel Księgi Rekordów Guinnessa nadzorował przebieg próby na torze Santa Pod, aby umieścić nowy rekord prędkości pełnych hybryd wśród innych rekordów na stronie internetowej organizacji. „Inspirujące Osiągi” M35h trafią też do drukowanego wydania słynnej Księgi Rekordów Guinnessa na rok 2013.

Całkowicie nowy Infiniti M, skonstruowany, aby rywalizować z takimi samochodami jak BMW serii 5 czy Jaguar XF na wymagającym rynku europejskim, jest jedynym sedanem w tej klasie w Europie, dostępnym w wersjach: benzynowej, wysokoprężnej i hybrydowej.

Infiniti M35h i zastosowany w modelu system hybrydowy są kluczowym elementem planu zakładającego osiągnięcie przez Infiniti 10% udziału w sektorze samochodów luksusowych w Europie do roku 2016.

Jako ciekawostkę, warto dodać wyniki „gigantów”:

1982 Lamborghini Countach S: 13,9 sek.
1998 BMW M3: 13,8 sek.
2007 Aston Martin V8 Vantage Volante: 13,6 sek.
2007 Porsche 911 Carrera: 13,6 sek.
1966 Shelby Cobra: 13,5 sek.
1964 Ferrari 250 GTO: 13,5 sek.

źródło: PGD

Leave A Comment