Aktualności
Jak zaoszczędzić 150 zł na zakupie (18 października, 2023 2:21 pm)
Volkswagen Passat B5 (4 października, 2023 5:48 pm)
Elastyczny kredyt JAK ABONAMENT na samochód (25 września, 2023 5:18 pm)
Leasing sposobem na finansowanie auta do firmy (25 września, 2023 5:11 pm)

Polskie rejestracje i ubezpieczenie, a stały pobyt zagranicą

15 lipca 2011
Bez kategorii, Nowości Publikacje

Taniej, lecz z ryzykiem, czy pewniej, ale znacznie drożej?

Kilka lat temu w Polsce nastąpił prawdziwy boom na sprowadzanie samochodów zza granicy. Polskie drogi w szybkim tempie zaczęły zapełniać się „importowanymi” pojazdami, znajdującymi się nierzadko w opłakanym stanie technicznym. W tej sytuacji zainterweniowały władze, wprowadzając nowe prawo, zakazujące rejestrowania w Polsce tzw. „składaków”, a więc mówiąc wprost – gruchotów, zagrażających bezpieczeństwu właścicieli i wszystkich innych użytkowników dróg. Dzięki temu w dalszym ciągu przybywa u nas aut sprowadzanych zza granicy, jednak są to już pojazdy w znacznie lepszym stanie technicznym, niż jeszcze kilka lat temu.

O problemie rejestrowania i ubezpieczania w Polsce samochodów sprowadzanych zza granicy powiedziano już chyba wszystko. W sieci pełno jest artykułów i rozmów internautów na ten temat. Dlatego niniejszy artykuł poświęcony jest sytuacji odwrotnej. Załóżmy, że mieszkamy w Polsce, tutaj mamy zarejestrowany i ubezpieczony samochód. Z jakiegoś powodu musimy jednak na stałe wyjechać za granicę i tam zamieszkać. Oczywiście nie chcemy rozstawać się z naszym autem. Co w takiej sytuacji?

Czy przenosząc się na stałe zagranicę, musimy przerejestrowywać nasz samochód? Czy musimy na nowo ubezpieczać go w kraju, w którym będziemy go odtąd używać? Okazuje się, że niekoniecznie… Choć sprawa nie jest tak do końca oczywista.

Teoretycznie można…

Z prawnego punktu widzenia ubezpieczenie OC jest bezpośrednio związane z terytorium, na którym zarejestrowany jest nasz pojazd.

Oznacza to, że samochód zarejestrowany w Polsce właśnie tutaj powinien być również ubezpieczony. – „Przeprowadzając się za granicę nie mamy obowiązku przerejestrowywania naszego auta. Nie robiąc tego nie możemy również zawrzeć za granicą pełnego, rocznego ubezpieczenia. Jednak od dnia 1 maja 2004, a więc od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej ubezpieczenie OC posiadacza pojazdu jest ważne już nie tylko w Polsce, ale również – na zasadzie wzajemności – na terenie pozostałych 24 krajów UE, a także Chorwacji, Szwajcarii, Islandii, Norwegii i Lichtensteinu. Tym samym, przeprowadzając się za granicę, nie zmieniając jednocześnie obywatelstwa, możemy zabrać ze sobą zarejestrowany i ubezpieczony w Polsce samochód i jeździć nim na terenie innego kraju” – tłumaczy Krzysztof Wiliński, specjalista ds. ubezpieczeń z portalu ubezpieczenie.pl.

Jeździmy więc naszym autem, na polskich rejestracjach, z polskim ubezpieczeniem, na terenie państwa, w którym właśnie zamieszkaliśmy. I formalnie wszystko jest w porządku. Jednak niestety, w praktyce czasem nie jest aż tak różowo. Jak tłumaczy ekspert, w zależności od kraju taka sytuacja może wiązać się również z pewnymi komplikacjami, które mogą spotkać właściciela pojazdu.

W praktyce bywa różnie

Weźmy na przykład Niemcy. Często zdarza się, że Polacy zamieszkali i zameldowani na terenie tego kraju (bądź z podwójnym obywatelstwem) rejestrują i ubezpieczają swój samochód w Polsce, gdzie jest to znacznie tańsze niż w Niemczech. Jednak prawo naszych zachodnich sąsiadów nie pozostawia w tej kwestii wątpliwości – nie powinno się tak robić. Paragraf 1. niemieckiego rozporządzenia o „międzynarodowej komunikacji samochodowej” stanowi, że pojazdy posiadające międzynarodowe lub zagraniczne zaświadczenie o dopuszczaniu do ruchu mogą jeździć na terytorium Niemiec, jednak wyłącznie tymczasowo (tj. do jednego roku). Wyjątek stanowi sytuacja, w której dany pojazd na terenie kraju „przebywa regularnie”.

W rozumieniu niemieckiego prawa miejsce „regularnego przebywania” to takie, z którego podejmowana jest jazda samochodem. Tym samym mieszkając w Niemczech i regularnie używając samochodu zarejestrowanego i ubezpieczonego w Polsce – działamy przeciw niemieckiemu prawu o ruchu drogowym. Jeśli więc w wyniku kontroli wyjdzie na jaw, że od dłuższego czasu jeździmy po niemieckich drogach samochodem zarejestrowanym i ubezpieczonym w Polsce, może nas to słono kosztować. Próby tłumaczenia funkcjonariuszom, że tak naprawdę nie mieszkamy w Niemczech, a np. przyjechaliśmy tylko w odwiedziny, bądź jesteśmy tu „przejazdem” – raczej nie są w tej sytuacji wskazane.

Prawodawstwo różnych krajów nie jest w tej kwestii jednolite. Przykładowo we Francji, nie jest formalnie zabronione poruszanie się pojazdem przebywającym regularnie na terenie tego państwa, a zarejestrowanym i ubezpieczonym w innym kraju. „Trzeba jednak liczyć się z tym, że raz do roku będziemy musieli jeździć do Polski na przegląd techniczny, a w przypadku zgubienia dowodu nasze auto może wrócić do kraju na lawecie.” – wyjaśnia Krzysztof Wiliński, specjalista ds. ubezpieczeń z portalu ubezpieczenie.pl. Musimy też liczyć się z tym, że w razie wypadku załatwianie formalności z ubezpieczycielem na odległość z pewnością będzie sprawą kłopotliwą bez względu na kraj, w którym przebywamy. Także odszkodowanie wypłacone przez ubezpieczyciela w Polsce może okazać się znacznie niższe, niż koszt naprawy naszego auta zagranicą.

Jeździć na polskich rejestracjach i z polskim ubezpieczeniem, czy dla świętego spokoju przerejestrować i ubezpieczyć samochód w kraju, w którym planujemy zamieszkać? Jak widać ciężko udzielić w tej kwestii jednoznacznej odpowiedzi. Taniej, lecz z pewnym ryzykiem i możliwymi komplikacjami, czy pewniej, ale znacznie drożej? Na to pytanie każdy zainteresowany musi odpowiedzieć sobie sam. Jednak wcześniej warto dokładnie zapoznać się z prawodawstwem obowiązującym w danym kraju.

Leave A Comment