Porsche Panamera Diesel o zasięgu ponad 1200 km

Panamera – model klasy Gran Turismo firmy Dr. Ing. h.c. F. Porsche AG w Stuttgarcie – przeszedł kolejną modyfikację, która czyni z niego pojazd przeznaczony do pokonywania wielkich odległości w imponującym tempie. Zbiornik paliwa o pojemności 80 l zapewnia mu zasięg przekraczający 1200 km, co sprawia, że ta luksusowa limuzyna klasy GT okazuje się także autem ekonomicznym.

Porsche Panamera Diesel o zasięgu ponad 1200 km Porsche Panamera Diesel o zasięgu ponad 1200 km Porsche Panamera Diesel o zasięgu ponad 1200 km Porsche Panamera Diesel o zasięgu ponad 1200 km

Dzięki zużyciu paliwa wynoszącemu tylko 6,3 l/100 km w Nowym Europejskim Cyklu Jazdy (NEDC), pierwsze Porsche Gran Turismo w wersji z sześciocylindrowym silnikiem Diesla na oponach o niskim oporze toczenia dostępnych jako opcjonalne wyposażenie jest w stanie dojechać bez tankowania najkrótszą trasą z Poznania do Mediolanu, a jego emisja CO2 wynosi tylko 167 g/km.

Porsche Panamera Diesel o zasięgu ponad 1200 km Porsche Panamera Diesel o zasięgu ponad 1200 km Porsche Panamera Diesel o zasięgu ponad 1200 km Porsche Panamera Diesel o zasięgu ponad 1200 km

Na standardowych oponach zużycie paliwa nie przekracza 6,5 l/100 km, a poziom emisji CO2 172 g/km, co również jest świetnym wynikiem.

Panamera Diesel bez wysiłku radzi sobie ze sprawnym przyśpieszaniem do wysokich prędkości i zapewnia rezerwę mocy przydatną podczas przepraw przez Alpy. Jej trzylitrowy silnik V6 diesel charakteryzuje się wysoka kulturą pracy i osiąga moc 250 KM (184 kW) w zakresie od 3800 do 4400 obr./min. Maksymalny moment obrotowy wynoszący 550 Nm, dostępny w całym zakresie pomiędzy 1750 a 2750 obr./min., gwarantuje dużą siłę ciągu już przy lekkim naciśnięciu gazu. Połączenie sześciocylindrowego, doładowanego turbosprężarką silnika nowego modelu Gran Turismo z ośmiobiegową skrzynią Tiptronic S o wysokiej wydajności umożliwia rozpędzanie się od 0 do 100 km/h w 6,8 s. i osiąganie prędkości maksymalnej 242 km/h. Model Panamera Diesel produkowany jest wyłącznie w wersji z napędem na tylne koła.

Trzylitrowy silnik V6 Porsche Panamery Diesel jest wykonany przy użyciu najnowocześniejszej techniki konstruowania silników wysokoprężnych. Zasila go układ bezpośredniego wtrysku common rail z zaworami piezoelektrycznymi, które wtryskują paliwo pod ciśnieniem 2000 bar. Doładowanie zapewnia mu turbosprężarka o zmiennej, elektrycznie regulowanej geometrii (VGT), a za obniżanie poziomu emisji zanieczyszczeń odpowiada system kontrolowanej recyrkulacji spalin, katalizator oksydacyjny i filtr cząstek stałych. W ten sposób możliwe staje się połączenie wysokich osiągów, kultury pracy silnika oraz dużego momentu obrotowego z niezawodnością i niskim poziomem emisji spalin. Innym nowoczesnym rozwiązaniem jest należący do wyposażenia standardowego układ start/stop.

Pod względem dynamiki i komfortu jazdy Panamera Diesel stanowi kwintesencję cech Porsche i stylu Gran Turismo. W razie potrzeby zamiast stalowego zawieszenia ze sprężynami śrubowymi można zamówić adaptacyjne zawieszenie pneumatyczne, które daje bardzo szeroki zakres ustawień, umożliwiając z jednej strony zwiększenie komfortu jazdy, a z drugiej osiągnięcie ambitnej dynamiki sportowej.

Porsche Panamera, od początku projektowane jako pojazd czteroosobowy, odznacza się oryginalnością rozwiązań także w zakresie stylistyki i ergonomii wnętrza. Jego charakterystyczna, długa i niska sylwetka (mierząca 497 cm długości i tylko 142 cm wysokości) zapewnia dużą ilość miejsca na wszystkich czterech siedzeniach. Nowy model rozpoznać można po napisie „diesel” na przednich drzwiach.

Panamera Diesel pojawi się na naszym rynku w sierpniu 2011 r.

źródło: Porsche

Leave A Comment