A3 TCNG na gazie w Michelin Challenge Bibendum

Na odbywającej się w Berlinie imprezie Michelin Challenge Bibendum Audi zaprezentowało model A3 TCNG zasilany specjalnym e-gazem, syntetycznym metanem wytwarzanym przez Audi przy użyciu energii wiatru.

A3 TCNG na gazie w Michelin Challenge Bibendum A3 TCNG na gazie w Michelin Challenge Bibendum A3 TCNG na gazie w Michelin Challenge Bibendum A3 TCNG na gazie w Michelin Challenge Bibendum

Przy okazji premiery tego prototypu producent z Ingolstadt promuje tzw. metodę cyklu zbalansowanego, w którym kierowca tankując e-gaz wykorzystuje produkt energii odnawialnej wiatru wykorzystanej wcześniej do stworzenia paliwa.

Silnik, który znalazł się pod maską A3 TCNG, jednostka 1.4 TFSI została oczywiście zmodyfikowana na potrzeby spalania gazu, podobnie jak układ wydechowy. Zasięg na jednym tankowaniu wynosi około 400 km, a łączny na gazie i benzynie powinien przekroczyć 1200 km.

W porównaniu do spalania tradycyjnego paliwa bezołowiowego spalanie gazu powoduje, że z wydechu wydostaje się znacznie mniej CO2 (jedynie 27 g/km). Biorąc pod uwagę proces produkcyjny zwykłej benzyny i e-gazu różnica w emisji zanieczyszczeń do atmosfery jest jeszcze bardziej widoczna, oczywiście na korzyść gazu.

źródło: wł

Leave A Comment