Napęd AWD dla BMW M

12 kwietnia 2011
Bez kategorii, BMW Nowości

BMW słynie jako marka produkująca auta z napędem kół tylnej osi. Nawet seria najmocniejszych bolidów spod znaku M nigdy nie wyłamała się z tego trendu. Teraz sytuacja ma się zmienić, a nowe M5 będzie opcjonalnie wyposażane w napęd AWD.


Dotychczas jedynie uterenowione X5 M i X6 M miały napęd na 4 koła. Decyzja o rozszerzeniu tego trendu na pozostałe modele M wynikła m.in. z planów ekspansji na rynku amerykańskim, gdzie auta czteronapędowe sprzedają się bardzo dobrze.

Albert Biermann, szef działu rozwoju BMW stwierdził, że możemy się spodziewać wielu niespodzianek w serii M związanych z napędem na wszystkie koła.

Pomimo tego, że nowy napęd z pewnością doda M5-ce sporo kilogramów to osiągi modelu pozostaną rewelacyjne, a przyspieszenie do 100 km/h na pewno pozostanie na poziomie poniżej 5 sekund.

M5 sedan posiada silnik z podwójnym turbodoładowaniem o mocy 580 koni mechanicznych i 678 Nm momentu obrotowego. By zminimalizować masę pojazdu Niemcy zastosowali aluminium i karbon w zastępstwie cięższych metali tam gdzie to było możliwe. Wg plotek także skrzynia biegów zostanie zmodyfikowana i będzie to dwusprzęgłowa konstrukcja o 7 lub 8 przełożeniach, zbliżona koncepcyjnie do oferowanej przez VW skrzyni DSG.

źródło: wł

Leave A Comment