Porsche Cajun powstawać będzie w Lipsku

18 marca 2011
Bez kategorii, Nowości Porsche

Firma Dr. Ing. h.c. F. Porsche AG w Stuttgarcie podjęła decyzję o miejscu produkcji nowej, piątej linii modelowej w swojej ofercie. Zgodnie z decyzją rady nadzorczej, nowy pojazd, w fazie projektu nazywany Cajun, wytwarzany będzie w zakładzie Porsche w Lipsku. Rada upoważniła zarząd firmy do realizacji planów powiększenia fabryki w tym mieście, w celu przygotowania jej do podjęcia kompletnej produkcji modelu Cajun – wraz z linią montażową nadwozi i lakiernią.

Wizualizacja nowego Porsche Cajun


W związku z rozpoczęciem produkcji Porsche Cajun w lipskiej fabryce powstanie co najmniej tysiąc nowych miejsc pracy, a ponadto zatrudnienie zwiększą także zakłady Porsche w Zuffenhausen i Weissach. Firma planuje, że jeszcze w 2011 r., po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń od władz lokalnych, rozpocznie w Lipsku prace budowlane na powierzchni 400 ha.

„Produkując w naszym zakładzie w Lipsku modele Cayenne i Panamera, udowodniliśmy, że jesteśmy w stanie wytwarzać tutaj samochody najwyższej klasy i jakości” – mówi Matthias Müller, Prezes Zarządu Porsche AG – „Decyzja na korzyść tej lokalizacji dowodzi naszego zaufania do potencjału i kwalifikacji załogi zakładu w Lipsku, a jednocześnie stanowi kolejny wkład w działania na rzecz rozwoju gospodarczego tego landu.”

Uwe Hück, przewodniczący rady pracowników, powiedział: „Cieszę się, że tego dokonaliśmy. Mamy za sobą trudne negocjacje. Przedstawiciele załogi byli od początku przekonani, że Cajun powinien być produkowany w naszym zakładzie w Saksonii. I rzeczywiście, wielka elastyczność i produktywność tutejszych pracowników – naszych koleżanek i kolegów – przekonała zarząd i radę nadzorczą do decyzji o produkowaniu Porsche Cajun w Lipsku. Z wielką satysfakcją dowiadujemy się, że rada nadzorcza upoważniła zarząd do zaplanowania rozbudowy lipskiego zakładu i przekształcenia go w samodzielną fabrykę, zdolną do całościowej produkcji pojazdów. Fakt, że będziemy budowali Cajun, ma wielkie znaczenie dla Lipska. Jednak nie możemy na tym poprzestać. Musimy teraz rozpocząć rozmowy o dalszej rozbudowie fabryki w Zuffenhausen, aby również nasz zakład macierzysty dostosować do potrzeb przyszłego rozwoju.”

Burkhard Jung, nadburmistrz miasta Lipsk, powiedział: „Decyzja podjęta przez Porsche AG po raz kolejny potwierdza, że Lipsk, ze swoją profesjonalną administracją, jest atrakcyjnym, kosmopolitycznym miastem i jako takie ma wielką przyszłość jako międzynarodowy ośrodek gospodarczy.”

Wprowadzając do produkcji ekonomiczny i dynamiczny model Cajun, Porsche poszerza swoją obecność w segmencie SUV, cieszącym się wielkim popytem na całym świecie. Nowa generacja Cayenne wyraźnie umacnia swoją pozycję na rynku jako jeden z najlepszych pojazdów łączących cechy terenowe i sportowe w segmencie premium. Cajun, lekki, łatwy w prowadzeniu i posiadający typowe cechy Porsche, sprzyjać będzie dalszej ekspansji firmy w tym segmencie. Jako atrakcyjny model klasy podstawowej ma za zadanie otworzyć dostęp do świata Porsche kolejnej, jeszcze młodszej grupie nabywców, pełniąc w ofercie rolę podobną jak Boxster – lider rynkowy wśród dwumiejscowych samochodów sportowych z silnikiem centralnym.

Od chwili uruchomienia w 2002 r. supernowoczesny zakład Porsche w Saksonii produkuje model Cayenne. Po pierwszej rozbudowie, od 2009 r. powstaje tam również Panamera – czteromiejscowy model klasy Gran Turismo, budowany w systemie model-mix, na jednej linii produkcyjnej z Cayenne. Do chwili obecnej Porsche zainwestowało w swój zakład w Lipsku ok. 280 mln Euro.

źródło: Porsche

Leave A Comment