Zmiany w przepisach dotyczących prawa jazdy

1 grudnia 2010
Bez kategorii, Bezpieczeństwo

Zgodnie z wymaganiami Unii Europejskiej sejm przyjął ustawę o kierujących pojazdami, której celem jest zmniejszenie liczby wypadków drogowych.


Jak przewidywano, w prawie jazdy pojawi się nowa kategoria A2, pozwalająca na prowadzenie motocykla o mocy do 47 KM. Jeżeli osoba niepełnoletnia będzie chciała zdobyć wyżej wymienioną kategorię, najpierw musi zdać kurs na A1. O kolejną, wyższą kategorię motocyklista będzie mógł ubiegać się co dwa lata. W przypadku kategorii A, która uprawnia do poruszania się wszystkimi jednośladami, zmieniono wymagania wiekowe. Aby zostać posiadaczem takich uprawnień, trzeba będzie mieć ukończone 24 lata (obecnie 18).

Od 14 roku życia można będzie uzyskać prawo jazdy kategorii AM, która ma zastąpić kartę motorowerową. Mając takie uprawnienie, osoba będzie mogła prowadzić motorowery oraz lekkie quady. Kolejny pomysł sejmu dotyczy kategorii B. Młodzi ludzie, którzy otrzymali takie prawo jazdy, przez dwa pierwsze lata będą ściśle nadzorowani. Jeżeli popełnią dwa wykroczenia drogowe, będą musieli udać się na kurs doszkalający, natomiast za trzecim razem stracą prawo jazdy.

Oświadczenia o stanie zdrowia, które są niezbędne do uzyskania prawa jazdy, osoba zainteresowana będzie wypełniała pod rygorem odpowiedzialności karnej. W kwestii punktów karnych sejm postanowił, że gdy ich liczba przekroczy 24, kierowca będzie musiał udać się na kurs doszkalający, jednak zachowa prawo jazdy. Jeżeli jednak po odbytym kursie, w ciągu pięciu lat ponownie uzyska liczbę 24 punktów karnych, straci prawo jazdy. Kategorie AM, A1, A2, A, B1, B, B+E będą ważne przez 15 lat, natomiast pozostałe przez 5 lat.

Ustawa ma wejść w życie dopiero w 2012 lub 2013 roku.

źródło: motogen / MT

Leave A Comment