Hybrydowa Kia Optima – tylko w USA

Kia Optima Hybrid to pierwszy samochód hybrydowy koreańskiego producenta, który trafi na rynek północnoamerykański. Premiera modelu będzie miała miejsce podczas Salonu Samochodowego w Los Angeles.

Hybrydowa Kia Optima - tylko w USA Hybrydowa Kia Optima - tylko w USA Hybrydowa Kia Optima - tylko w USA Hybrydowa Kia Optima - tylko w USA

W hybrydowej Optimie zastosowano równoległy napęd hybrydowy, umożliwiający jazdę z wykorzystaniem wyłącznie energii elektrycznej nawet do prędkości 100 km/h. W połączeniu z systemem start-stop pozwala to osiągnąć średnie spalanie deklarowane przez producenta na poziomie 5,9 litra/100 kilometrów.

Hybrydowa Kia Optima - tylko w USA Hybrydowa Kia Optima - tylko w USA Hybrydowa Kia Optima - tylko w USA Hybrydowa Kia Optima - tylko w USA

Nowością w hybrydowej Kii jest akumulator litowo-polimerowy, który w porównaniu ze stosowanymi do tej pory bateriami litowo-jonowymi potrafi przechować większy ładunek (30 kW) przez dłuższy czas (o 25%). Kolejną zaletą jest niższa waga tego podzespołu.

W kwestii napędu, silnik elektryczny połączono z 2,4-litrową jednostką benzynową, co pozwala wygenerować moc 206 KM i maksymalny moment obrotowy 264 Nm. W trybie elektrycznym pojazd osiąga moc 40 KM i maksymalny moment obrotowy 205 Nm. Ciekawostką jest specjalny system VESS (Virtual Engine Sound System), który podczas jazdy „na prądzie” generuje dźwięk silnika spalinowego, aby ostrzec przechodniów o zbliżającym się pojeździe.

Optima Hybrid wyróżnia się z zewnątrz przeprojektowaną osłoną chłodnicy, zmienionymi reflektorami, obniżonymi nakładkami z przodu i z tyłu, dodatkowymi progami bocznymi, tylnymi lampami LED oraz 16-calowymi obręczami aluminiowymi.

Samochód trafi do salonów sprzedaży w USA na początku przyszłego roku.

źródło: Kia / Moto Target

Leave A Comment