X4 – nowy crossover BMW

17 października 2010

Bawarski koncern w ramach rozszerzania swojej linii crossoverów w roku 2014 wprowadzi na rynek model X4.


Projekt X4 pierwszy raz został przedstawiony już w 2006, jednak wtedy BMW nie zdecydowało się, by wprowadzić kolejny model. Ponadto kierownictwo firmy nie było przekonane, czy odważnie zaprojektowany crossover znajdzie wystarczającą liczbę nabywców. Dziś dzięki odradzającemu się rynkowi i sukcesowi modelu X6, BMW nie ma już takich obaw, stąd też firma zapowiedziała debiut nowego crossovera na rok 2014.

X4 będzie dla X3 tym samym co X6 dla modelu X5. Sylwetka małego crosovera będzie charakteryzowała się masywnym przodem i linią boczną a'la coupe. Technicznie samochód będzie oparty na modelu X3, jednak dzięki sportowej stylistyce i nowoczesnemu wizerunkowi BMW będzie pozycjonowało ten model wyżej niż X3 (co zapewne przełoży się też na jego wyższą cenę).

Dziennikarze magazynu Auto Week dowiedzieli się, że ostateczna sylwetka nie została jeszcze wypracowana, ale ogólna koncepcja jest już zatwierdzona. Samochód będzie konkurował bezpośrednio z Porsche Cajun (jeśli ten ostatecznie wejdzie do produkcji). Potencjalnym konkurentem BMW X4 będzie też Range Evoque i szykowany na 2012 crossover Alfa Romeo. X4 nie będzie produkowany w Europie lecz w USA, w fabryce w Spartanburgu. Stosowne inwestycje pozwoliły na zwiększenie przepustowości taśm produkcyjny z 160 do 240 tys. egzemplarzy rocznie. W ten sposób BMW wypracowało możliwości, które pozwolą na produkcję X4.

Leave A Comment