Seat IBE – sportowe coupe bez emisji spalin

6 października 2010

Na Salonie Motoryzacyjnym Paryż 2010 SEAT zaprezentował samochód IBE Concept, czyli własną wizję superkompaktowego miejskiego sportowego coupe na najbliższą przyszłość. Pierwsza wersja SEAT-a IBE ujrzała światło dzienne już w Genewie. Od tego czasu dopracowano sylwetkę pojazdu oraz rozwiązania technologiczne i wnętrze.

Seat IBE - sportowe coupe bez emisji spalin Seat IBE - sportowe coupe bez emisji spalin Seat IBE - sportowe coupe bez emisji spalin Seat IBE - sportowe coupe bez emisji spalin

Zdaniem Jamesa Muira, Prezesa SEAT-a, IBE „jest zapowiedzią przyszłych trendów stylistycznych SEAT-a oraz sposobu, w jaki firma rozumie ideę miejskich pojazdów elektrycznych. Elektryczny silnik tego atrakcyjnego i sportowego modelu jest zasilany z akumulatorów w całości skonstruowanych w Hiszpanii i zapewniających zasięg 130 kilometrów”.

Dzięki krótkiemu nadwoziu (tylko 3,83 m) samochód jest idealnym miejskim środkiem lokomocji dla osób młodych wiekiem i duchem. W modelu SEAT IBE sportowy charakter harmonizuje z innowacyjną technologią. W pełni elektryczny napęd umożliwia czerpanie radości z jazdy bez emisji spalin. Silnik o mocy 75 kW (102 KM) w połączeniu z niewielką masą uzyskaną dzięki zastosowaniu mieszanych materiałów w konstrukcji nadwozia zapewnia niezłe osiągi.

Szef Działu Projektowania SEAT-a Luc Donckerwolke powiedział: „IBE to wizja samochodu przyszłości według SEAT-a. Takie auto musi nie tylko budzić emocje, ale także być ekologiczne i niedrogie. IBE to skoncentrowana wersja naszego stylistycznego DNA. Zarówno w nadwoziu, jak i we wnętrzu nacisk położono na najważniejsze elementy, na przejrzystość i precyzję konstrukcji, na nowoczesne technologie oraz na wysoką jakość ekologicznych materiałów”.

„Mobilność z zerową emisją w miastach staje się coraz ważniejszym zagadnieniem” – powiedział Frank Bekemeier, Wiceprezes ds. Badań i Rozwoju w Zarządzie SEAT-a. „Ten projekt jest bardzo ważny dla Hiszpanii ze względu na jej rozwój technologiczny, przyszłe perspektywy oraz przemysł; to jedno z najambitniejszych wyzwań, przed jakimi staje ten kraj”.

Hiszpańska marka zaprezentowała także flagowy rodzinny model, czyli nowego SEAT-a Alhambra. To duży minivan z przesuwanymi drzwiami i licznymi rozwiązaniami technicznymi wpływającymi na przyjemność z użytkowania. Nowa Alhambra jest większa, ma lepsze osiągi, zużywa mniej paliwa i zwraca uwagę ciekawie zaprojektowaną koncepcją składania foteli.

Kolejna ważna nowość to Exeo z silnikiem diesla 2.0 TDI CR 143 KM i automatyczną skrzynią biegów Multitronic. W modelu Exeo wprowadzono także istotne modyfikacje w okolicy tylnej kanapy, czego efektem jest większa przestrzeń o 44 mm na nogi pasażera tylnej kanapy i wyższy komfort.

źródło: Seat

Leave A Comment