Aston Martin Bonda sprzedany

Aston Martin DB5 Jamesa Bonda, jeden z najsłynniejszych samochodów filmowych na świecie, znalazł nowego nabywcę.

Aston Martin Bonda sprzedany Aston Martin Bonda sprzedany Aston Martin Bonda sprzedany Aston Martin Bonda sprzedany

Słynny Aston Martin DB5 z 1964, bardziej znany jako samochód Bonda, został sprzedany na aukcji RM za 4,61 mln dolarów amerykańskiemu kolekcjonerowi z Ohio. Początkowo spekulowano, iż samochód może osiągnąć cenę 5 mln dolarów.

Niepotwierdzone plotki głoszą, iż anonimowy kupiec tuż przed aukcją oferował 5,5 mln dolarów, jednak dom aukcyjny nie zgodził się na sprzedaż. Ostatecznie skierowano zaledwie dwie oferty zaczynając od 3,9 mln dolarów. Prowadzący aukcję potraktował jako niepoważną zgłoszoną w trakcie ofertę 10 mln dolarów i zignorował ją.

Wylicytowany samochód to jedyny egzemplarz filmowy, który pozostał na świecie. Drugi, identyczny Aston DB5 został skradziony w 1997 r. i zniszczony. DB5 z 1964 zagrał w filmach Goldfinger i Thunderball w których w rolę Bonda wcielił się Sean Connery. Samochód posiada wszystkie gadżety potrzebne w pracy agenta: działka pod przednimi kloszami, zasłonę dymną, rozpylacze oleju, czy też ostrza tnące, wysuwające się z osi. Według informacji udzielonych przed dom aukcyjny wszystkie urządzenia są sprawne i można je obsługiwać z konsoli środkowej.

Samochód od 1969 należał do prezentera telewizyjnego Jerry'ego Lee, który zakupił filmowy pojazd bezpośrednio od Astona Martina za sumę 12 tys. dolarów. Samochód do dziś posiada oryginalne, brytyjskie tablice rejestracyjne i jest utrzymywany w stanie kolekcjonerskim. Pod maską słynnego DB5 pracuje rzędowa, sześciocylindrowa jednostka benzynowa o pojemności 4 litrów i mocy 282 KM. Pieniądze ze sprzedaży zasilą konto fundacji Jerry'ego Lee.

źródło: Moto Target

Leave A Comment