Jak poznać, że amortyzatory są niesprawne?

18 sierpnia 2010
Komentarze wyłączone
Bez kategorii, Publikacje

Sprawne amortyzatory to nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo!

Amortyzatory są jednym z najważniejszych elementów wpływających na bezpieczeństwo jazdy. Mają one znaczący wpływ na utrzymanie kontroli nad pojazdem w czasie jazdy oraz hamowania. Dlatego eksperci Euromastera – europejskiej sieci serwisowej przedstawiają szereg oznak, na które należy zwracać uwagę, aby uniknąć jazdy na niesprawnych amortyzatorach.

Dobrze funkcjonujące amortyzatory zapewniają samochodom nie tylko większe bezpieczeństwo w czasie jazdy i hamowania, ale także zmniejszone drgania samochodu, co znacząco wpływa na komfort podróżowania. Dlatego eksperci Euromaster doradzają, że w przypadku zaobserwowania oznak niesprawnych amortyzatorów, należy się bezzwłocznie udać do serwisu.

Takimi symptomami są m.in.:

– wydłużona droga hamowania

– koła odrywające się od nawierzchni i podskakujące podczas ostrego hamowania

– niepewnie prowadzenie się auta na zakrętach

– znaczne przechyły podczas zakrętów oraz efekt „pływania” i „bujania” auta

– „przestawianie” pojazdu w czasie pokonywania np. torów klejowych, poprzecznych uskoków

– nierównomierne zużycie opon

– wyciek oleju z amortyzatora

Znając te oznaki, kierowca jest w stanie sam dostrzec potencjalny problem z amortyzatorami w swoim aucie, dzięki czemu może uniknąć szeregu niebezpieczeństw, takich jak:

– utrata przyczepności kół do nawierzchni i utrata panowania nad pojazdem

– wydłużenie drogi hamowania

– zmniejszenie komfortu podróżowania

– szybsze zużycie opon

Amortyzatory to jeden z podstawowych elementów zawieszenia samochodu. Dlatego, podobnie jak inne elementy auta, należy je regularnie, dwa razy w roku, serwisować, bo dzięki temu zwiększamy ich żywotność oraz bezpieczeństwo i komfort jazdy mówi Piotr Nyćkowiak – właściciel serwisu Euromaster Wulkan-Serwis w Nowym Tomyślu.

Aby amortyzatory długo nam służyły i zapewniały bezpieczne warunki jazdy, warto też omijać widoczne dziury w jezdni, unikać gwałtownego wjeżdżania na krawężniki i przeciążania samochodu. Ważne jest też, aby dobór i serwis amortyzatorów pozostawić ekspertom, unikając przy tym rad „fachowców” z for internetowych. Co więcej, doradzam poprosić o wydruk w stacji kontroli pojazdów, gdyż ułatwi to życie mechanikowi obsługującemu nasz pojazd dodaje Nyćkowiak.

Ze względu na ich znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy, amortyzatory są jednym z 7 podstawowych punktów bezpieczeństwa, które eksperci Euromaster bezpłatnie sprawdzają w każdym aucie, niezależnie od celu wizyty samochodu w serwisie. Pozostałe punkty bezpieczeństwa to: geometria kół, reflektory, olej, wycieraczki, hamulce oraz opony.

Comments are closed.