W teście łosia Nemo wylądował na dachu – wideo

1 maja 2010
Bez kategorii, Citroen Nowości

Niemiecki instytut ADAC poddał modele Citroen Nemo, Fiat Qubo i Peugeot Bipper Tepee testowi “łosia”. Jedno z aut zakończyło tę próbę na dachu…

Test „łosia” polega na rozpędzeniu auta do prędkości 80-90 km/h i wykonaniu ostrego skrętu w lewą, a następnie w prawą stronę, co symuluje awaryjne omijanie zwierzęcia, które wtargnęło na drogę – stąd nazwa testu.

Fiat Qubo zdał egzamin „śpiewająco” dzięki opcjonalnemu systemowi ESP, w który wyposażono testowany egzemplarz. Bliźniacze Nemo nie posiadało tego systemu, przez co samochód przewrócił się podczas wykonywania drugiego skrętu w prawo. Po tym zajściu eksperci ADAC nie zdecydowali się sprawdzić ostatniego modelu Peugeot Bipper Tepee, gdyż ten również nie posiadał ESP.

W teście łosia Nemo wylądował na dachu - wideo W teście łosia Nemo wylądował na dachu - wideo W teście łosia Nemo wylądował na dachu - wideo W teście łosia Nemo wylądował na dachu - wideo

W rezultacie Citroen potwierdził, iż system ESP będzie dostępny standardowo w modelach Nemo z silnikami wysokoprężnymi począwszy od września tego roku, podczas gdy wersje benzynowe otrzymają ten układ bezpieczeństwa w późniejszym terminie.

źródło: ADAC

Leave A Comment