BMW5 ActiveHybrid Concept

8 marca 2010
Bez kategorii, BMW Nowości

Wraz ze światową premierą nowego BMW serii 5 Limuzyna firma BMW prezentuje na Międzynarodowym Salonie Samochodowym 2010 w Genewie model koncepcyjny przyszłościowego, w pełni hybrydowego pojazdu wyższej klasy średniej.

BMW5 ActiveHybrid Concept BMW5 ActiveHybrid Concept BMW5 ActiveHybrid Concept BMW5 ActiveHybrid Concept

Dzięki wyjątkowemu połączeniu po raz pierwszy sześciocylindrowego silnika rzędowego BMW z napędem elektrycznym BMW Concept serii 5 ActiveHybrid ustanawia nowe standardy sportowej radości z jazdy i zrównoważonego rozwoju. Opisywany model studyjny wyróżnia się dynamicznym, efektywnym i innowacyjnym charakterem nowego BMW serii 5 Limuzyna, który został tu urzeczywistniony w bardzo skoncentrowanej formie, a jednocześnie stanowi wyraz konsekwentnego rozwoju technologii napędowej zastosowanej w modelach seryjnych BMW ActiveHybrid X6 i BMW ActiveHybrid 7.

BMW5 ActiveHybrid Concept BMW5 ActiveHybrid Concept

Układ napędowy BMW Concept serii 5 ActiveHybrid wyposażony jest w sześciocylindrowy rzędowy silnik benzynowy z technologią TwinPower Turbo, ośmiobiegową skrzynię automatyczną i napęd elektryczny. Zastosowanie technologii BMW ActiveHybrid w limuzynie, która już nawet z samym silnikiem spalinowym osiągała wzorową wydajność, zaowocowało dodatkową, ponad 10-procentową redukcją zużycia paliwa i emisji spalin. Ponadto silnik elektryczny pełni w samochodzie funkcję boost. Wspomaga on jednostkę benzynową w generowaniu niezwykle dynamicznego momentu obrotowego, dzięki czemu limuzyna zapewnia w odczuwalny sposób mocniejsze sportowe wrażenia z jazdy. Inteligentne zarządzanie energią wspiera cały układ, przyczyniając się również do osiągania tak doskonałej wydajności. Wyjątkowy zakres funkcji tego układu zapewnia odpowiednie sterowanie przepływem energii w pojeździe i precyzyjną współpracę komponentów układu napędowego, dostosowaną do każdych warunków jazdy.

Technologia napędu w BMW Concept serii 5 ActiveHybrid umożliwia zastosowanie wyłącznie elektrycznego napędu w ruchu miejskim, co oznacza bezemisyjną jazdę. Ponadto funkcja Auto Start Stop, typowa dla technologii hybrydowej, zwiększa dodatkowo potencjał wydajności poprzez konsekwentne rozłączanie silnika spalinowego podczas postojów na światłach lub w korku. Optymalny komfort jazdy zapewnia wykorzystana już w BMW ActiveHybrid 7 funkcja klimatyzacji postojowej.

Niezależna kontynuacja rozwoju technologii ActiveHybrid w ramach BMW EfficientDynamics.

W modelu studyjnym, stworzonym na bazie nowego BMW serii 5 Limuzyna, po raz pierwszy zostanie zaprezentowana nowa generacja technologii BMW ActiveHybrid. Stanowi ona zupełnie niezależne rozwiązanie, stworzone wyłącznie przez BMW, polegające na inteligentnym połączeniu silnika spalinowego z napędem elektrycznym i skoncentrowane dokładnie na wymaganiach zastosowania w dynamicznej limuzynie z wyższej klasy średniej. Dzięki temu BMW konsekwentnie kontynuuje rozwój technologii hybrydowej według zasady modułowej („Best of Hybrid”). W ten sposób dla różnych koncepcji i segmentów samochodów powstaje technologia BMW ActiveHybrid, wyróżniająca się zawsze optymalnymi, specyficznymi cechami. Zgodnie z celem strategii rozwoju BMW EfficientDynamics ta indywidualizacja technologii hybrydowej pozwoli wykorzystać ją w jak najbardziej efektywny i praktyczny sposób do redukcji zużycia paliwa i zmniejszenia emisji spalin.

Postęp również w segmencie BMW serii 5 Limuzyna: BMW łączy w samochodach hybrydowych maksymalną dynamikę z maksymalną wydajnością.

Silnik spalinowy wspierany jest przez napęd elektryczny, stworzony specjalnie dla BMW Concept serii 5 ActiveHybrid, umieszczony w kompaktowy sposób pomiędzy sześciocylindrowym silnikiem rzędowym a skrzynią automatyczną. Silnik elektryczny, zasilany z akumulatora wysokonapięciowego umieszczonego z tyłu pojazdu, generuje moc 40 kW. Połączenie między silnikiem benzynowym a napędem elektrycznym zapewnia automatyczne sprzęgło. Ze względu na wysoki moment obrotowy, tak charakterystyczny dla silników elektrycznych, można od razu wykorzystać współgranie tych dwóch napędów do niezwykle spontanicznego, dynamicznego przyspieszenia.

Perfekcyjne połączenie, precyzyjne sterowanie: akumulator wysokonapięciowy zasila silnik elektryczny i sieć pokładową.

W fazach hamowania silnikiem i hamulcami napęd elektryczny obejmuje funkcję generatora, który wytwarza prąd i zasila nim akumulator wysokonapięciowy. Dzięki temu ta zwykle niewykorzystywana energia kinetyczna, uwalniana w postaci ciepła w układzie hamulcowym, przekształcana jest na energię elektryczną i magazynowana w akumulatorze. Prąd ten, wytworzony bez zużycia paliwa, można następnie wykorzystać do zasilenia mocy silnika lub do eksploatacji elektrycznych funkcji pojazdu. Zasada ta stosowana jest już w podobnej formie w dostępnych samochodach seryjnych BMW w postaci odzysku energii hamowania, przy czym ilość energii elektrycznej wytworzonej przez silnik elektryczny jest znacznie większa, co w konsekwencji oznacza wyższy przyrost efektywności.

Silnik wysokonapięciowy, również skonstruowany dla danego modelu koncepcyjnego, jest osłonięty bardzo wytrzymałą, specjalną obudową, i umieszczony blisko tylnej osi BMW Concept serii 5 ActiveHybrid, co z punktu widzenia bezpieczeństwa i równomiernego rozkładu masy na obie osie stanowi optymalne rozwiązanie. Zintegrowany sterownik stale analizuje stan naładowania akumulatora i steruje zarówno doładowaniem tej jednostki w drodze odzysku energii hamowania, jak i chłodzeniem całego układu.

Akumulator wysokonapięciowy jest – obok silnika elektrycznego – także źródłem energii elektrycznej, zasilającej sieć pokładową. Takie rozwiązanie umożliwia m.in. działanie klimatyzacji postojowej, włączanej za pomocą zdalnego sterowania, która jeszcze przed uruchomieniem silnika może schłodzić wnętrze limuzyny, znacznie obniżając panującą w niej temperaturę. Ponadto takie rozwiązanie zapewnia komfortowe wykorzystanie czysto elektrycznego trybu jazdy oraz funkcję Auto Start Stop, ponieważ także przy wyłączonym silniku spalinowym dostępne są bez ograniczeń wszystkie elektroniczne funkcje, takie jak system audio, klimatyzacja czy nawigacja.

Jedyne w swoim rodzaju: inteligentne zarządzanie energią z analizą przewidującą warunki jazdy.

Technologia BMW ActiveHybrid stwarza niesamowity potencjał w zakresie wydajnej i dynamicznej jazdy w różnych warunkach jazdy i w bardzo szerokim zakresie obciążeń. W przeciwieństwie do klasycznych pojazdów hybrydowych, których zalety w zakresie efektywności ograniczały się głównie do eksploatacji w ruchu miejskim, BMW ActiveHybrid X6 oraz BMW ActiveHybrid 7 dzięki połączeniu pracy silnika spalinowego i elektrycznego mogą osiągać znaczną redukcję zużycia paliwa i emisji spalin również podczas rozwijania większych prędkości. Jest to możliwe dzięki bardzo zaawansowanemu technicznie układowi elektroenergetycznemu, który reguluje współdziałanie silnika spalinowego i elektrycznego, a tym samym optymalizuje stopień wydajności całego układu. W modelu BMW Concept serii 5 ActiveHybrid jeszcze bardziej rozszerzono zakres funkcji układu elektroenergetycznego. To umożliwia bardziej optymalne i wydajniejsze wykorzystanie energii dostarczanej z paliwa i z akumulatora wysokonapięciowego do osiągania typowej dla BMW radości z jazdy.

Uwzględniając wpływ dodatkowych czynników, dopasowano z jeszcze większą precyzją współpracę obu źródeł energii BMW Concept serii 5 ActiveHybrid do potrzeb kierowcy i wymogów danych warunków jazdy. Dodatkowo układ energoelektroniczny steruje również pracą agregatów pomocniczych i funkcjami komfortowymi, dążąc do uzyskania jak największej wydajności. Zakres i różnorodność parametrów uwzględnianych przez ten układ są wyjątkowym zjawiskiem w konstrukcjach samochodowych, podobnie jak i liczba funkcji, którymi ten układ steruje. Dzięki obszernej sieci połączeń układ energoelektroniczny może w inteligentny sposób zarządzać wykorzystaniem energii i dzięki temu optymalizować strategię funkcjonowania całego pojazdu we wszystkich sytuacjach.

Kolejną unikatową cechą zarządzania energią w BMW Concept serii 5 ActiveHybrid jest możliwość dopasowania strategii eksploatacyjnej nie tylko do aktualnych, ale również do bezpośrednich, przewidywalnych sytuacji jazdy. W tym celu układ energoelektroniczny analizuje odpowiednio wcześnie dane, które wskazują na zmianę warunków zewnętrznych lub życzeń kierowcy, i przygotowuje na to elementy układu napędowego i elektronikę pojazdu.

Do tej przewidującej analizy warunków jazdy wykorzystywane są dane rejestrowane przez układ sterowania silnikiem, układem jezdnym oraz przez czujniki systemów asystujących, znajdujące się na pokładzie pojazdu. Dodatkowo w analizie ujmowane są również dane zapisane w systemie nawigacyjnym, dotyczące trasy wybranej przez kierowcę. Dzięki temu układ ma możliwość sporządzenia prognozy warunków jazdy na bardzo bliskim odcinku trasy przed pojazdem. Na podstawie tej analizy pojazd jest odpowiednio przygotowywany do przewidywanych warunków i dzięki optymalnemu wykorzystaniu wszystkich układów dostępna energia wykorzystywana jest w sposób jak najbardziej efektywny.

Jeśli przykładowo system informuje, że na autostradzie przed pojazdem znajduje się pochyła nawierzchnia, w odpowiednim czasie przed nastaniem tej sytuacji stan naładowania akumulatora wysterowywany jest w tak inteligentny sposób, że układ będzie mógł odzyskać energię hamowania z maksymalną wydajnością. Również odpowiednio wcześnie przed dotarciem do celu jazdy można uzyskać możliwe pełne doładowanie akumulatora, aby w obszarze docelowym możliwe było maksymalne korzystanie z elektrycznego trybu jazdy. Dzięki tym funkcjom przewidywania elektryczny zasięg bez doładowania zwiększony został nawet o 30%.

BMW Concept serii 5 ActiveHybrid: Przyszłość radości z jazdy i wydajności w górnej klasie średniej.

Jeszcze bardziej zoptymalizowany układ napędowy i sterowniczy w modelu studyjnym BMW Concept serii 5 ActiveHybrid podkreślają pozycję technologii hybrydowej, jako podstawowego filaru BMW EfficientDynamics. Na równie atrakcyjną wygląda nowa generacja technologii hybrydowej BMW, zastosowanej w BMW Concept serii 5 ActiveHybrid. Niezależna kontynuacja rozwoju technologii ActiveHybrid umożliwia osiągnięcie na wielu płaszczyznach znaczącego postępu, którego wyniki prowadzą do uzyskania harmonijnej koncepcji ogólnej z cechami typowymi dla danej marki. Na tle klasycznych reprezentantów tego rodzaju rozwiązania napędu, BMW Concept serii 5 ActiveHybrid jest bardziej dynamiczne, wydajniejsze i inteligentniejsze – a tym samym bardzo rozpoznawalnym BMW pośród samochodów hybrydowych w tym segmencie.

źródło: BMW

Leave A Comment