Nissan Juke – mały crossover

7 stycznia 2010
Bez kategorii, Nissan Nowości

Na miesiąc przed zaplanowaną na 10 lutego globalną prezentacją dla mediów Nissan już dziś potwierdza nazwę małego crossovera tej marki. Sprzedaż Nissana Juke rozpocznie się w październiku, po globalnej premierze na marcowym Salonie Motoryzacyjnym w Genewie.


Nissan Juke wprowadzi do segmentu małych samochodów nieco tak bardzo pożądanego dynamizmu, oferując europejskim klientom alternatywę dla tradycyjnych i monotonnych małych hatchbacków. Jako czwarty crossover w europejskiej ofercie Nissana, Juke wzmacnia wizerunek marki jako pioniera i lidera w segmencie crossoverów w Europie.

Inspiracją dla nowego modelu był samochód koncepcyjny Qazana, który został bardzo dobrze przyjęty na Salonie Motoryzacyjnym w Genewie w 2008 roku. W ofercie Nissana Juke będzie plasował się między kompaktowym rodzinnym Note a crossoverem Qashqai.

Z badania rynku przeprowadzonego na zlecenie firmy Nissan wynika, że w Europie istnieje duża liczba potencjalnych klientów zainteresowanych zakupem małych i kompaktowych samochodów, którzy aktualną ofertę sztampowych modeli w tym segmencie uważają za nieciekawą, mało oryginalną i niespełniającą ich potrzeb.

Nissan Juke został zaprojektowany i skonstruowany jako alternatywa dla tradycyjnych małych hatchbacków na rynku europejskim. Wiemy, że mnóstwo klientów poszukuje samochodu, który oferowałby atrakcyjne wzornictwo, dobre właściwości jezdne, przyjemność z jazdy, technologie przyjazne dla użytkownika, a jednocześnie był praktyczny i wygodny. To właśnie będą atuty modelu Juke, które pozwolą mu zająć niezagospodarowaną niszę na rynku europejskim” – powiedział Simon Thomas, Starszy Wiceprezes ds. Sprzedaży i Marketingu w firmie Nissan.

„Nissan właściwie rozpoznał nastroje europejskich klientów proponując im crossovera Qashqai. Podobne badania rynku przeprowadziliśmy przed wprowadzeniem modelu Juke, aby mieć pewność, że spełnimy potrzeby Europejczyków. Jesteśmy pewni, że Juke – podobnie jak wcześniej Qashqai – przysporzy Nissanowi klientów z nowego pokolenia. Nasza filozofia przełamywania konwencji zastosowana w przypadku Qashqaia okazała się wielkim sukcesem. Właśnie przekroczyliśmy próg 500 000 sprzedanych egzemplarzy tego samochodu i wyciągnęliśmy pewne wnioski, które zamierzamy wykorzystać przy okazji modelu Juke. Jesteśmy przekonani, że czeka nas kolejny sukces” – dodał Simon Thomas.

Juke będzie produkowany obok modeli Qashqai, Qashqai+2 i Note w supernowoczesnej fabryce Nissana w Sunderland w Wielkiej Brytanii.

Wraz z wprowadzeniem Murano na rynek amerykański w 2003 roku konsumentom zaproponowano koncepcję crossovera, czyli pojazdu charakteryzującego się dynamicznym wzornictwem i właściwościami jezdnymi porównywalnymi z samochodem osobowym, ale wyposażonego w napęd na cztery koła i zapewniającego lepszą widoczność z racji wyższej pozycji za kierownicą. Crossovery mają także zgrabniejszą sylwetkę niż „pudełkowate” pojazdy sportowo-użytkowe.

Nissan Qashqai wprowadzony w Europie w 2007 roku był pierwszym crossoverem popularnej marki, stanowiącym alternatywę dla tradycyjnych modeli z segmentu C. Przez nieco ponad dwa i pół roku Europejczycy kupili już pół miliona tych samochodów. Klienci z entuzjazmem przyjęli dyskretne i eleganckie wzornictwo modelu, w którym typowa dla pojazdu sportowo-użytkowego masywna dolna część nadwozia harmonizuje z górną, zbliżoną profilem do samochodu osobowego. Ogromny popyt na model Qashqai zmusił firmę do zwiększenia produkcji w zakładach w Sunderland. Koncepcję zastosowaną w Qashqaiu kontynuowano w wersji modelu o przedłużonym rozstawie osi, noszącej nazwę Qashqai+2. Dłuższa wersja wyposażona jest w dodatkowy trzeci rząd składanych foteli i spełnia potrzeby większych rodzin zarówno pod względem liczby miejsc, jak i przestrzeni bagażowej.

Szczegółowe informacje na temat planowanego odświeżenia modelu Qashqai zostały opublikowane na początku grudnia.

Więcej informacji o modelu Juke zostanie podanych w dniu 10 lutego 2010 roku.

źródło: Nissan

Leave A Comment