Chevrolet Aveo RS – Dynamiczny hot hatch

8 stycznia 2010
Bez kategorii, Chevrolet Nowości

Chevrolet ogłosił dzisiaj światowy debiut pojazdu ekspozycyjnego Aveo RS na Północnoamerykańskim Międzynarodowym Salonie Samochodowym 2010. Cechuje go, inspirowany Europą, wygląd pojazdu typu „hot hatch” – zaprojektowany tak, aby spodobał się młodym entuzjastom, a jednocześnie wskazuje kierunek Aveo kolejnej generacji.

Chevrolet Aveo RS - Dynamiczny hot hatch Chevrolet Aveo RS - Dynamiczny hot hatch Chevrolet Aveo RS - Dynamiczny hot hatch Chevrolet Aveo RS - Dynamiczny hot hatch

Dłuższy, szerszy i bardziej przestronny od obecnie produkowanego modelu, Aveo RS tak wewnątrz, jak i na zewnątrz jest pełen elementów stylistycznych typowych dla pojazdów wyższej klasy i oferuje liczne opcje personalizacji, potencjalnie dostępnych w kolejnej generacji tego samochodu.

PIERWSZE WRAŻENIA

Aveo RS w elektryzującym kolorze Boracay Blue pełen jest typowych dla Chevroleta elementów designu, takich jak np. podwójny grill, okrągłe światła tylne i charakterystyczne zderzaki. Projektantom udało się również podkreślić wywoływane przez niego wrażenie, dzięki zastosowaniu niektórych wykończeń kombinacją matowego i polerowanego aluminium. Zewnętrzne światła przeciwmgielne zintegrowano z ogromnym wlotem powietrza chłodzącego hamulce i wpływającego przez przedni zderzak, tym samym uzyskując agresywny wygląd przodu pojazdu.

Chevrolet Aveo RS - Dynamiczny hot hatch Chevrolet Aveo RS - Dynamiczny hot hatch Chevrolet Aveo RS - Dynamiczny hot hatch Chevrolet Aveo RS - Dynamiczny hot hatch

Wyeksponowane reflektory otoczone strukturalnymi elementami matowego aluminium zainspirowane zostały przywiązaniem projektantów do motocykli. Wymuskany profil boczny charakteryzują nieprzerwane linie nadwozia, wysoka linia boczna i nisko położona linia dachu. Lusterka boczne z kierunkowskazami w kolorze bursztynu mają kształt identyczny, jak sam pojazd, i sprawiają wrażenie niknących w jego profilu. Na pierwszy rzut oka samochód rzeczywiście wygląda jak trzydrzwiowy hatchback, ponieważ klamki tylnych drzwi dyskretnie umieszczono w pobliżu słupka „C”.

„Ekspozycyjny model Aveo RS dowodzi, w jaki sposób progresywny design może pozwolić na personalizację niewielkiego samochodu,” powiedział Michael Simcoe, dyrektor wykonawczy północnoamerykańskiego działu designu nadwozia. „Pragniemy, aby klienci dostrzegli ten element i mieli w stosunku do niego emocjonalne nastawienie.”

Żaden samochód stworzony z myślą o doskonałych właściwościach jezdnych nie uzyska potwierdzenia tego na drodze, nie będąc wyposażonym w duże koła i opony. Koła ekspozycyjnego Aveo RS to dziewiętnastocalowe, pięcioszprychowe koła z logiem Chevroleta imitującym brąz. Przez ich otwory widoczne są duże szczęki hamulcowe w kolorze Boracay Blue.

Tył samochodu to dalsza eksploatacja tematyki sportowej dzięki zintegrowanemu spojlerowi „spływającemu” z dachu, montowanej centralnie rurze wydechowej wraz z chromowanymi końcówkami. Wyeksponowane, inspirowane motocyklowymi, tylne światła cechują obudowy z barwionego aluminium i dyskretne logo Chevroleta.

PRZESTRZENNE I STYLOWE WNĘTRZE

Dzięki matowemu, czarnemu wnętrzu podkreślanemu przez błyszczące akcenty w kolorze czarnym, metalicznym i niebieskim, Aveo RS charakteryzuje dbałość o detal identyczna, jak w przypadku nadwozia. Kolorystyka Boracay Blue zastosowana została także we wnętrzu w postaci widocznych szwów biegnących przez całą podwójną tablicę przyrządów, elementów drzwi przednich i tylnych, obręczy kierownicy, dźwigni zmiany biegów, dźwigni hamulca postojowego, skórzanej tapicerce foteli, a nawet dywaników. W zintegrowanej konsoli środkowej znalazło się miejsce na dźwignię zmiany biegów, sterowanie klimatyzacji i nagłośnienia, w tym także na port USB. Lodowo niebieskie podświetlenie ekranu systemu audio, ekranu czujnika parkowania i pokręteł to kolejne elementy niebieskiego wykończenia wnętrza.

Inspiracja motocyklami widoczna jest również wewnątrz – okrągły, analogowy prędkościomierz umiejscowiony na asymetrycznym wyświetlaczu LCD, wykończony frezowanym metalem z okrągłymi wycięciami, a także okrągłe, wykończone aluminium wentylatory.

Wnętrze jest tak funkcjonalne, jak i stylowe. Schowki umieszczone zostały w konsoli centralnej i drzwiach. Tylne fotele złożyć można na płasko tak, by móc przewieźć większe przedmioty.

EFEKTYWNE DZIAŁANIE

Samochód ekspozycyjny Aveo RS napędzany jest wysoce wydajnym silnikiem turbo 1.4 l Ecotec o mocy 138 KM (103 kW).

Sześciobiegowa, manualna skrzynia biegów zaprojektowana została tak, aby zagwarantować moc wrażeń płynących z prowadzenia pojazdu.

Dla tego modelu projektanci stworzyli specjalną pokrywę silnika w grafitowo-szarym kolorze z wstawką z matowego aluminium. Nakrętki wlewu płynu chłodzącego i płynu wspomagania kierownicy wykończone zostały w kolorze lodowo-niebieskim, zaś otaczające środek pokrywy wloty powietrza, przypominające plaster miodu, wykończone zostały w kolorze matowego chromu tak, aby pasowały do kolorystyki kół.

Chevrolet już wcześniej ogłosił, iż nowy Aveo na rynek północnoamerykański produkowany będzie w zakładach montażowych Orion Assembly w Orion Township w stanie Michigan (USA) od roku 2011, co pozwoli na stworzenie w południowo-wschodniej części stanu 1 200 nowych miejsc pracy. Rozpoczęcie przygotowania zakładów Orion Assembly do produkcji modelu Aveo przewidziano na drugie półrocze 2010 roku.

Więcej zdjęć Chevroleta Aveo RS znajdziesz w naszej galerii.

Galeria zawiera wszystkie fotografie w czterech rozdzielczościach:
800×600 , 1024×768, 1280×960 , 1600×1200 px

źródło: GM

Leave A Comment