Sat Assist – satelitarny system ratownictwa

12 października 2009
Bez kategorii, Nowości Volvo

Sat Assist to system automatycznego powiadamiania służb ratunkowych o zaistniałym wypadku. Zapewnia kierowcy i pasażerom ochronę oraz poczucie bezpieczeństwa. System pełni także funkcję zabezpieczenia przed kradzieżą, jest elementem wyposażenia dodatkowego wszystkich Volkswagenów.


AUTOMATYCZNE WYZWANIE POMOCY

Kiedy zdarzy się wypadek, o ludzkim zdrowiu lub życiu decyduje czas, w jakim poszkodowanemu zostanie udzielona pomoc. Bywa, że uczestnik wypadku nie potrafi określić lokalizacji zdarzenia, bądź nie jest w stanie samodzielnie wezwać pomocy. Volkswagen proponuje wyposażenie samochodów w system Sat Assist. Jego istotą jest automatyczne, niewymagające udziału poszkodowanego, przekazywanie służbom ratunkowym informacji o wypadku wraz z podaniem lokalizacji zdarzenia. System samodzielnie reaguje na sytuacje takie jak: uderzenie, przewrócenie lub dachowanie pojazdu.

Czujnik natychmiast wysyła do Centrum Sat Assist odpowiedni sygnał. Lokalizacja odbywa się poprzez wyjątkowo precyzyjny odbiornik GPS, a następnie określana jest graficznie na cyfrowych mapach w Centrum Sat Assist. Tam informacje są weryfikowane i na ich podstawie operator podejmuje decyzję o akcji ratowniczej. Kontaktuje się z odpowiednimi służbami (centra ratownictwa medycznego, straż pożarna, policja) działającymi w rejonie zdarzenia i – o ile to możliwe – próbuje nawiązać kontakt poprzez zamontowany w samochodzie zestaw głośnomówiący z uczestnikami wypadku, by otrzymać dodatkowe informacje mogące usprawnić prowadzenie akcji.

AUTOMATYCZNA LOKALIZACJA PODCZAS KRADZIEŻY ORAZ ODHOLOWANIA SAMOCHODU

Po wyjęciu kluczyka ze stacyjki i uzbrojeniu immobilisera czujnik systemu Sat Assist przechodzi w tryb wykrywania nieautoryzowanej jazdy np. próby kradzieży przez odholowanie. Każda zmiana położenia samochodu uruchamia system. W takim przypadku Sat Assist daje możliwość satelitarnego określenia współrzędnych geograficznych pojazdu. Operator natychmiast skontaktuje się z użytkownikiem i za jego zgodą powiadomi policję.

TAŃSZE UBEZPIECZENIE

Instalacja i aktywacja systemu stanowią podstawę do uzyskania specjalnej zniżki na ubezpieczenie komunikacyjne. Na przykład przy zakupie VW Passata, klient ma możliwość doposażenia go w Sat Assist w bardzo korzystnej cenie 1220 zł. Kwota ta obejmuje również roczny abonament. Stawka za pakiet ubezpieczeniowy, zakupiony za pośrednictwem Volkswagen Serwis Ubezpieczeniowy, dla takiego samochodu wynosi tylko 3,5%.

BEZPOŚREDNIE POŁĄCZENIE ALARMOWE ZA POMOCĄ KONSOLI Z SAT ASSIST

System pozwala w łatwy sposób nawiązać połączenie z Centrum Sat Assist. Pracownik Centrum powiadomi i skieruje na miejsce zdarzenia odpowiednie służby w przypadku zasłabnięcia kierowcy bądź pasażera. W przypadku awarii samochodu czy niewielkiej stłuczki kierowca może także poprosić o wezwanie pomocy drogowej. We wszystkich tych przypadkach, osoba kontaktująca się z Centrum Sat Assist za pomocą konsoli i zestawu głośnomówiącego zamontowanego w samochodzie, nie musi określać swojej pozycji. Po nawiązaniu połączenia z Centrum Sat Assist, jest wysyłany sygnał ze współrzędnymi GPS.

Kierowca może przekazać również informację o wypadku, którego jest świadkiem. Wówczas o poinformowanie właściwych służb zadba operator Centrum Sat Assist.

ZAWSZE DOBRZE POINFORMOWANY

Na początku 2010 roku system Sat Assist zostanie rozbudowany o kolejną funkcję, która będzie wspierała kierowcę podczas podróży. Po wciśnięciu przycisku oznaczonego symbolem „i” na konsoli, nastąpi połączenie z operatorem, który będzie mógł przekazać kierowcy informacje dotyczące utrudnień w ruchu, remontów, prognozie pogody na trasie jego przejazdu, a także dane o najbliższych hotelach czy stacjach benzynowych.

źródło: VW

Leave A Comment