Ruszyła produkcja Hondy Jazz w fabryce w Swindon

9 października 2009
Bez kategorii, Honda Nowości

7 października 2009 z linii montażowej w fabryce w Swindon (UK) zjechał pierwszy wyprodukowany w Europie egzemplarz Hondy Jazz. Oznacza to zwiększenie produkcji, a także dowodzi długofalowego zaangażowania koncernu Honda w działalność operacyjną na Starym Kontynencie.


Ruszyła produkcja Hondy Jazz w fabryce w Swindon Ruszyła produkcja Hondy Jazz w fabryce w Swindon

Honda Jazz to pięcioosobowy model rodzinny z segmentu B i jednocześnie jeden z najlepiej sprzedających się samochodów w Europie, gdzie corocznie znajduje 70 000 nabywców. Zgodnie z polityką firmy Honda najpopularniejsze modele powinny być produkowane tam, gdzie się je sprzedaje, dlatego produkcja modelu Jazz przeznaczonego dla europejskich klientów została przeniesiona z Japonii do Wielkiej Brytanii.

W obecnym roku podatkowym (do końca marca 2010) brytyjska fabryka samochodów w Swindon (HUM) wyprodukuje 20 000 sztuk modelu Jazz, z których 75% trafi na rynek brytyjski, a pozostałe 25% na eksport do 55 krajów, głównie europejskich. Uzupełnienie oferty produkcyjnej o model Jazz pozwoli osiągnąć całkowitą wydajność zakładów w Swindon na poziomie 100 600 sztuk w bieżącym roku podatkowym, co jednak jest wartością znacznie niższą od pełnej mocy produkcyjnej fabryki. Dzięki równoległej produkcji trzech modeli liczba ta ma wzrosnąć w kolejnym roku. Pierwszy europejski Jazz zjechał z linii montażowej w zaledwie 12 miesięcy po podjęciu decyzji o uruchomieniu produkcji trzeciego modelu w Swindon.

Popyt na takie samochody jak Honda Jazz wciąż rośnie, ponieważ nabywcy odchodzą od dużych, nieekonomicznych modeli na rzecz mniejszych, bardziej oszczędnych i jednocześnie równie praktycznych pojazdów. Sprzedaż modelu Jazz wzrosła również dzięki rozmaitym inicjatywom rządowym w Europie.
„Produkcja trzeciego modelu to dla nas wielka szansa przy obecnej sytuacji rynkowej. Jesteśmy dumni, że właśnie w naszych zakładach powstawać będzie Honda Jazz”, powiedział Dyrektor fabryki w Swindon, David Hodgetts. „Auto cieszy się ogromną popularnością wśród nabywców i zdobyło szereg nagród za jakość i niezawodność. Przeniesienie produkcji do zakładów brytyjskich to dowód ogromnego zaufania, jakim darzy się pracowników fabryki w Swindon oraz nagroda za wysokie standardy jakości, które tu wypracowano”.

Fabryka HUM – najważniejsze informacje

– Honda of the UK Manufacturing Ltd (HUM) to w pełni zintegrowany zakład produkcji samochodów, wytwarzający kompletny produkt (odlew, montaż silników, tłoczenie, spawanie, lakierowanie i montaż ramy) na miejscu, w mieście Swindon (hrabstwo Wiltshire).

– Teren o powierzchni 1,5 mln m2.

– Koncern Honda zainwestował 1,38 miliarda funtów w działalność operacyjną w Swindon.

– Całkowita liczba samochodów wyprodukowanych w zakładach HUM w 2008 roku: 230 423 sztuk.

– Całkowita liczba samochodów wyprodukowanych w zakładach HUM w roku podatkowym 2008/2009: 174 535 sztuk.

– Całkowita liczba pracowników: 3 400.

– Produkowane w fabryce HUM modele CR-V i Civic eksportuje się do 60 krajów na całym świecie

źródło: Honda

Leave A Comment