Audi A3 – 99 gramów CO2 na kilometr

28 września 2009
Bez kategorii, Audi Nowości

Audi pobija kolejny rekord efektywności: nowe A3 1.6 TDI z emisją CO2 99 g/km przekraczają granicę 100 gramów na kilometr. Odpowiada to spalaniu 3,8 litra oleju napędowego na 100 km. Przy czym silnik TDI o mocy 77 kW (105 KM), z momentem obrotowym 250 Nm zapewnia bardzo dobrą siłę ciągu.


Czterocylindrowy TDI o pojemności skokowej 1.593 cm3 napędzający nowe modele z serii A3, osiąga moc 77 kW (105 KM) przy 4.400 obr. /min, a jego moment obrotowy wynosi 250 Nm od 1.500 do 2.500. Silnik ten przyspiesza trzydrzwiowe A3 od zera do 100 km/h w 11,4 sekundy, a jego prędkość maksymalna wynosi 190 km/h. W przypadku A3 Sportback przyspieszenie do setki zajmuje 11,7 sekundy.

Zastosowanie szerokiego pakietu technologii z Modułowego Systemu Efektywności Audi pozwoliło na uzyskanie bardzo niskiej wartości spalania – 3,8 litra oleju napędowego na 100 km. System Start – Stop wyłącza silnik, gdy samochód zatrzyma się, dźwignia zmiany biegów jest w pozycji biegu neutralnego, a kierowca zdejmie nogę z pedału sprzęgła. Przy wciśnięciu sprzęgła silnik ponownie uruchamia się – cicho i szybko.

System rekuperacji zmienia energię kinetyczną ruchu w fazach hamowania silnikiem i wybiegu samochodu na energię elektryczną, która jest czasowo magazynowana w akumulatorze, a przy przyspieszaniu zasila sieć pokładową odciążając w ten sposób alternator. Pozwala to zaoszczędzić paliwo. Rezultaty działania systemu rekuperacji i systemu Start – Stop są widoczne przede wszystkim w ruchu miejskim, a więc tam, gdzie większość kierowców używa samochodu na co dzień.

Nowe modele z serii A3 zjeżdżają z taśmy produkcyjnej z pięciobiegowymi skrzyniami manualnymi, których przełożenie przekładni głównej jest o około siedem procent dłuższe. Specjalny wskaźnik pomaga kierowcy wybrać odpowiedni bieg. Jest to ważny czynnik pozwalający zredukować spalanie, ponieważ to właśnie kierowca i jego styl jazdy decydują o około 30 procentach zużywanego paliwa.

Nowe Audi A3 1.6 TDI emitujące 99 g CO2/ km wyposażone są także w inne innowacyjne rozwiązania z Modułowego Systemu Efektywności. Ich nadwozie jest osadzone trochę niżej. Zmniejsza to powierzchnię czołową, a w połączeniu ze specjalnym kształtem elementów montowanych na karoserii i pod podłogą – również opór powietrza. Opony w rozmiarze 195/65 R15 charakteryzują się wyjątkowo niewielkim oporem toczenia.

Audi rozpocznie sprzedaż A3 1.6 TDI i A3 Sportback 1.6 TDI w pierwszej połowie 2010 roku. Ceny będą zbliżone do cen wprowadzonych już modeli o takiej samej mocy.

źródło: Audi

Leave A Comment