Nowa era mobilności Nissana

10 sierpnia 2009
Bez kategorii, Nissan Nowości

Nissan Motor Co., Ltd. wróciła do rodzinnej Jokohamy (Japonia), otwierając w tym mieście budynek nowej globalnej centrali, zaprojektowany pod kątem wymagań ochrony środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem obniżenia emisji CO2 i oszczędności energii.


Przy okazji uroczystego otwarcia nowego budynku, która odbyła się 2 sierpnia, firma zaprezentowała także model Nissan LEAF – pierwszy na świecie, oferowany w przystępnej cenie, samochód o zerowej emisji spalin, zaspokajający potrzeby realnej eksploatacji, takie jak możliwość przejechania ponad 160 kilometrów (100 mil) na jednym ładowaniu. Nissan LEAF zostanie wprowadzony na rynek w Japonii, USA i Europie pod koniec 2010 roku.

„Nie da się ukryć, że otwarcie nowej centrali to wydarzenie o znaczeniu symbolicznym” – powiedział Prezes i Dyrektor Zarządzający Nissana Carlos Ghosn. „Wracając do miasta, w którym firma Nissan została założona w 1933 roku uroczyście rozpoczynamy nową erę w historii przedsiębiorstwa i nową erę mobilności. To bardzo ważny dzień, w którym z nadzieją i pewnością spoglądamy w przyszłość”.

Oprócz prezesa Ghosna, w ceremonii otwarcia uczestniczył także były premier Japonii Junichiro Koizumi, gubernator Prefektury Kanagawa Shigefumi Matsuzawa oraz burmistrz Jokohamy Hiroshi Nakada.

Nowa siedziba centrali już została nagrodzona za parametry ekologiczne przez japońską organizację CASBEE (Kompleksowy System Oceny Efektywności Energetycznej Budynków), która przyznała budynkowi najwyższą „kategorię S”. W porównaniu z poprzednim budynkiem centrali Nissana w tokijskiej dzielnicy Ginza nowy obiekt emituje o 27 procent mniej CO2 i efektywniej wykorzystuje zasoby naturalne, co przyczynia się do oszczędności energii.

Nowy budynek zaprojektowany przez Yoshio Taniguchiego ma powierzchnię 80 000 metrów kwadratowych, 22 kondygnacje nadziemne i 2 poziomy podziemne. W biurach, których okna wychodzą na Port Jokohama będzie pracować 2800 osób.

Parter budynku jest zdominowany przez niesamowitą, zajmującą 4000 metrów kwadratowych „Nissan Gallery”, w której wystawionych jest ponad 30 pojazdów. Publicznym pasażem łączącym główny dworzec kolejowy w Jokohamie z „Nissan Walk” czyli kładką biegnącą przez drugie piętro galerii będzie przechodzić codziennie ponad 130 000 osób. Centralną część nowej siedziby stanowi także przylegający do galerii „Nissan Hall” z supernowoczesnym audytorium z miejscami nawet dla 600 osób.

Miejsca pracy w nowym budynku zostały zaprojektowane pod kątem zwiększenia możliwości współpracy i pracy zespołowej między różnymi grupami pracowników. W tym celu wyeliminowano możliwie jak najwięcej filarów i ścianek działowych, co sprzyja rozwijaniu stref nieformalnej współpracy i natychmiastowej wymiany pomysłów.

źródło: Nissan / Mototarget

Leave A Comment