Katamaran Romana Paszke vs. Renault Megane ECO2

31 sierpnia 2009
Bez kategorii, Nowości Renault

Roman Paszke planuje pobicie rekordu na trasie Świnoujście-Gdynia! Załoga płynąca wzdłuż polskiego wybrzeża jednym z najszybszych jachtów na świecie będzie jednocześnie rywalizować z Renault Megane ECO2 prowadzonym przez Marcina Ślęzaka i pilota Andrzeja Bownika na odcinku Świnoujście-Hel. Próba pobicia rekordu jest elementem przygotowań do samotnego rejsu dookoła świata, w jaki Roman Paszke zamierza wyruszyć pod koniec tego roku.


Rekord Romana Paszke na trasie Świnoujście-Gdynia wynosi 13 godzin, 40 minut i 11 sekund i został ustanowiony w 1999 roku. W tegorocznej próbie z poprzedniej rekordowej załogi Romana Paszke bierze udział Bogusław Linda i Robert Janecki (nawigator). Aktualny rekord trasy (ustanowiony w 2007 roku) należy do Wojciecha Kaliskiego i wynosi 13 godzin 32 minuty. Zbliżająca się próba będzie nie tylko wyścigiem z czasem, ale także na części trasy – wyścigiem z samochodem poruszającym się równolegle w ruchu ulicznym.

Zasady wyścigu są proste – zarówno jacht, jak i samochód muszą w jak najkrótszym czasie pokonać trasę wzdłuż polskiego wybrzeża, stosując się do obowiązujących przepisów. W rywalizacji z łodzią weźmie udział Renault Megane 1.5 dCi, 105 KM, w wersji Expression, które należy do gamy samochodów Renault ECO2 (emisja spalin poniżej 137 g CO2/km). Pomysł próby bicia rekordu na polskim wybrzeżu przy jednoczesnej rywalizacji z ekologicznym samochodem to wynik współpracy Romana Paszke z Renault Polska. Działania te wpisują się w założenia programu Renault ECO2, zmierzającego do zmniejszenia negatywnego wpływu samochodu na środowisko naturalne na wszystkich etapach jego życia. Jest to jednocześnie etap przygotowań do wielkiego wydarzenia sportowego i społecznego, jakim będzie samotny rejs dookoła świata, w który Roman Paszke wypłynie pod koniec listopada tego roku. Przedsięwzięcie, któremu partneruje Renault Polska, ma na celu promocję nowoczesnych, ekologicznych samochodów i odpowiedzialności za środowisko naturalne.

ROMAN PASZKE


Ważący 10 ton katamaran GEMINI 3, zbudowany na specjalne zamówienie w 2007 roku w Szwecji, osiąga prędkość pod żaglami dochodzącą nawet do 38,6 węzła (71,5 km/h), co daje mu miejsce wśród najszybszych jachtów żaglowych na świecie. Łączna powierzchnia żagli tego długiego na 28 m i szerokiego na 14 m jachtu to prawie 700 m2!

Od lat w globalny projekt Renault ECO2 zaangażowana jest także żeglarka Ellen MacArthur, do której należał rekord w samotnym rejsie dookoła świata bez zawijania do portów. Brytyjka ustanowiła go w 2005 roku, opływając kulę ziemską w czasie 71 dni, 14 godzin, 18 minut i 33 sekund. W roku 2008 rekord ten pobił Francuz Francis Joyon, który pokonał trasę w 57 dni, 13 godzin, 35 minut i 6 sekund.

źródło: Renault

Leave A Comment