Cygnet – wspólne dzieło Toyoty i Astona Martina

1 lipca 2009
Bez kategorii, Aston Martin Nowości

Toyota Motor Corporation oficjalnie potwierdziła, że wspólnie z Astonem Martinem stworzy limitowaną serię iQ produkowaną pod marką Aston Martin, projekt będzie nosił nazwę Cygnet.


Przeprowadzone przez firmę Aston Martin badania wykazały, że ponad połowa nabywców ich samochodów kupuje również drugie auto do przemieszczania się po mieście. To skłoniło producenta do podjęcia rozmów z koncernem Toyota, którego miejski model iQ zdobył już szerokie uznanie światowej publiczności.

Aston Martin Cygnet będzie powstawał na bazie najmocniejszej odmiany Toyoty iQ z silnikiem 1,33 l. Specjaliści z Astona zajmą się przede wszystkim zmianami detali nadwozia małej Toyoty, by samochód nawiązywał stylem do prestiżu angielskiego producenta.

Wewnątrz auta spodziewać się można luksusowej skóry, drewna oraz wielu aluminiowych detali typowych dla Astona Martina. Z projektów prototypu widać również wiele zewnętrznych dodatków nadających małej Toyocie prawdziwego ducha Astona.

Będzie to nietuzinkowy projekt bazujący na Toyocie iQ od niej będzie zapożyczone nadwozie, platforma, napęd, a nawet architektura wnętrza. Z zewnątrz brytyjski model będzie się różnił od japońskiego inną maską z wlotami powietrza i firmowym grillem.

Aston Martin Cygnet ma być początkowo oferowany tylko aktualnym posiadaczom samochodów tej marki oraz osobom, które zamówią nowego Astona. Czy potem auto będzie mógł kupić każdy – jeszcze nie wiadomo.

Aston Martin Cygnet powinien pojawić się w salonach oficjalnych dealerów w Wielkiej Brytanii i większości krajów europejskich w przyszłym roku. Producent planuje wypuszczać około 1000-2000 takich samochodów rocznie.

źródło: Toyota / Mototarget

Leave A Comment