Będzie taniej?

8 lipca 2009
Bez kategorii, Inne INFO

Na rynkach międzynarodowych trwa obniżka cen paliw. Co w połączeniu z mocnym złotym daje minimalne obniżki również i na naszym rynku.


Wg stałych notowań cen paliw na polskim rynku, jakie prowadzi firma doradcza e-petrol.pl, w ciągu tygodnia przeciętna ogólnopolska cena benzyny 95 spadła o symbolicznego grosza i wynosi teraz 4,62 zł/l. Olej napędowy stracił na wartości 3 gr., schodząc do poziomu 3,90 zł/l. Trwa podwyżka cen autogazu, który w ciągu tygodnia podrożał przeciętnie z 1,89 zł/l do 1,94 zł/l. Na wielu stacjach w ostatnich dniach nie było praktycznie żadnych poważniejszych ruchów cenowych.

E-petrol.pl podtrzymuje cały czas prognozę, że możemy spodziewać się w każdej chwili ruchu cenowego w dół w detalu, zwłaszcza dla benzyn. W połowie czerwca ceny hurtowe benzyny 95 i oleju napędowego w PKN Orlen – uważane przez rynek za wyznacznik sytuacji – osiągnęły tegoroczne szczyty. Od tego czasu benzyna potaniała o nieco ponad 300 zł/1000 litrów, a olej napędowy o ok. 170 zł. Jeszcze kilka tygodni temu marże detaliczne w handlu paliwami na polskim rynku były skromne, więc podwyżki wtedy – jak najbardziej uzasadnione. Od tamtego czasu obserwujemy jednak nieprzerwany ruch notowań w dół.

Zmiany cen w hurcie zawsze z opóźnieniem przekładają się na handel detaliczny, od kilku do kilkunastu dni, w zależności od stacji (potrzebny jest choćby czas na rotację zapasu). Teraz więc można już spodziewać się obniżki cen benzyn na stacjach przez zarządzające nimi koncerny, w pewnych przypadkach nawet o ok. 10 gr., bo ostatnie spadki cen w hurcie na to pozwalają, biorąc pod uwagę marże detaliczne. W przypadku oleju napędowego ruch cenowy będzie dużo mniejszy lub wręcz żaden, bo w jego przypadku pole manewru jest dużo węższe.

źródło: [link=http://www.autokult.pl]autokult.pl[/link]

Leave A Comment