"Zielone" nagrody dla BMW i MINI

17 czerwca 2009
Bez kategorii, BMW Nowości

BMW Group zdobywa dwa wyróżnienia za technologię EfficientDynamics podczas rozdania nagród What Car? Green Car Awards 2009.


Modele BMW stworzone w oparciu o program EfficientDynamics oferują klientom niewiarygodnie niskie zużycie paliwa i charakteryzują się niewielką emisją spalin przy zachowaniu doskonałych właściwości jezdnych, potęgujących radość z jazdy. Wszystkie te cechy zostały ponownie docenione w tym roku podczas ceremonii rozdania nagród dla najbardziej ekologicznych samochodów What Car? Green Car Awards 2009. Model MINI Cooper S już drugi raz z rzędu zdobył nagrodę dla najlepszego „zielonego” samochodu sportowego (Green Sports Car), a BMW 318d zostało uhonorowane w kategorii samochodów luksusowych (Executive Car).

MINI Cooper S jest wyposażone w mocny, turbodoładowany silnik benzynowy zdolny do rozpędzenia auta od 0 do 100 km/h w zaledwie 7,1 sekundy. Jednocześnie, średnie zużycie paliwa utrzymuje się na poziomie 6,2 litra na 100 kilometrów, a emisja CO2 wynosi 149 g/km. Steve Fowler, redaktor naczelny magazynu What Car?, powiedział: „MINI Cooper S to stylowy „hot hatch” o doskonałych osiągach, który nie emituje do atmosfery dużej ilości dwutlenku węgla, a tym samym jest dużo bardziej ekologiczny od swoich konkurentów.”

BMW 318d to najbardziej ekonomiczny i ekologiczny model BMW serii 3. Ten elegancki sedan potrzebuje średnio zaledwie 4,7 litra oleju napędowego na przejechanie 100 kilometrów, wydzielając przy tym 123 g/km CO2. Doskonała wydajność paliwowa i niska emisja szkodliwych gazów idą w parze z odpowiednimi osiągami dynamicznymi – sprint od 0 do 100 km/h zajmuje bowiem 9,3 sekundy. Połączenie najlepszych cech pozwoliło więc wyróżnić oszczędny model serii 3 w kategorii najbardziej ekologicznych samochodów dostępnych na rynku.

BMW po raz pierwszy zastosowało program EfficientDynamics w standardzie w roku 2007, w wyniku tego w wielu modelach BMW znalazły się takie elementy jak system Auto Start/Stop, układ odzyskiwania energii z hamowania (Brake Energy Regeneration), układ aktywnej aerodynamiki, opony o niskich oporach toczenia, elektryczne wspomaganie układu kierowniczego (Electric Power Steering), systemy pomocnicze uruchamiane na żądanie i wskaźnik optymalnej zmiany biegu.

Duży wpływ na poprawę wydajności mają też silniki z technologią bezpośredniego wtrysku, które pracują w nadwoziach skonstruowanych z lekkich komponentów. Większość z tych technologii odnaleźć można w niemal całej gamie modeli MINI, jednak tu występują one pod nazwą MINMALISM i dbają o to, aby ten niewielki samochód segmentu premium dostarczał nabywcom wiele radości z jazdy przy niskich kosztach eksploatacji.

źródło: BMW/ Mototarget

Leave A Comment