Seat Ibiza Ecomotive – 1562 km na jednym baku

7 maja 2009
Bez kategorii, Nowości Seat

Ile może przejechać na jednym baku Seat Ibiza Ecomotive? Postanowił to sprawdzić znany mistrz jazdy o kropelce – Austriak Gerhard Plattner.


Test odbył się 27 kwietnia bieżącego roku. Plattner wyruszył w podróż najnowszą Ibizą Ecomotive spod fabryki Seata w hiszpańskim Martorell, by pokonać trasę o długości 1345 km. Podróż odbywała się w eskorcie IPMC (International Police Motor Corporation).

Trasa wiodła przez Francję (Avignon, Lyon, Mulhouse) oraz Niemcy (Freiburg, Frankfurt). Na niektórych odcinkach autostrad, Ibiza prowadzona przez Austriaka poruszała się z prędkością 110 km/h.

Gdy niewielki Seat wkraczał do Frankfurtu (1345 km), ustanowił rekord świata w swojej kategorii pod względem oszczędności. Ale okazało się, że w baku zostało jeszcze trochę paliwa, dlatego też Plattner zdecydował się na kontynuowanie podróży, aż do niemieckiego Gottingen. Tam zdjęto plomby z baku, a samochód zatankowano.

Wynik przeszedł najśmielsze oczekiwania. Na pokonanie 1562 km Ibiza Ecomotive potrzebowała jedyne 45,53 litrów oleju napędowego, czyli spaliła 2,9 litra/100 kilometrów! Według danych technicznych, ten model Seata zużywa średnio 3,7 litrów paliwa na 100 km, wytwarzając przy tym 98 gram CO2 na kilometr.

Seat Ibiza Ecomotive napędzany jest 1,4-litrowym silnikiem TDI o mocy 80 koni mechanicznych z filtrem cząstek stałych DPF.

Do uzyskania znakomitej wydajności paliwowej przyczynia się unowocześnione oprogramowanie sterujące silnikiem, a także zmodyfikowana konstrukcja skrzyni biegów z nowymi wartościami przełożeń. Mniejsze opory toczenia zapewniają nowe opony 175/70 R14 osadzone na 14-calowych obręczach kół z kołpakami.

Kolejnym aspektem, który szczegółowo przeanalizowano w celu obniżenia zużycia paliwa i emisji spalin była aerodynamika pojazdu. W nowej wersji Ibizy Ecomotive zastosowano na przykład zamknięty grill i nowy tylny spojler.

źródło: Auto Motor i Sport / Mototarget

Leave A Comment