Wspólny pojazd elektryczny koncernów MMC i PSA

3 marca 2009
Bez kategorii, Mitsubishi Nowości

Firmy Mitsubishi Motors Corporation (MMC) i PSA PeugeotCitroen poinformowały dzisiaj o podpisaniu porozumienia w sprawie współpracy nad pojazdami elektrycznymi w oparciu o pojazd będący obecnie w fazie opracowywania przez MMC w Japonii.


W czerwcu 2008 roku firmy rozpoczęły ocenę wykonalności projektu, prawdopodobieństwa wdrożenia do produkcji i wykorzystania napędu elektrycznego w niewielkim pojeździe miejskim.

Strony zawarły porozumienie, które pozwala firmie PSA połączyć siły z koncernem MMC w celu opracowania elektrycznego pojazdu przeznaczonego na rynki europejskie w oparciu o model i MiEV[*1] produkcji Mitsubishi, który będzie produkowany przez MMC i sprzedawany jako Peugeot obok europejskiej wersji modelu i MiEV.

Nowe przedsięwzięcie będzie obustronnie korzystne, ponieważ współpraca koncernów MMC i PSA PeugeotCitroen ułatwi i zdecydowanie przyspieszy wprowadzenie pojazdów elektrycznych na rynki europejskie.

Firmy negocjują obecnie warunki umowy kooperacyjnej, określając jednocześnie termin wprowadzenia produktu na rynek na koniec 2010 roku lub początek roku 2011.

Porozumienie to umożliwi Grupie PSA PeugeotCitroen utrzymanie pozycji lidera w produkcji samochodów przyjaznych środowisku.

PSA PeugeotCitroen jest największym na świecie producentem pojazdów elektrycznych, czego potwierdzeniem jest sprzedaż ponad 10 000 sztuk samochodów tego typu. Firma wniesie do projektu swoją szeroką wiedzą na temat napędów elektrycznych.

Dla koncernu MMC projekt ten jest zgodny ze światową strategią firmy dotyczącą pojazdów elektrycznych. Model i MiEV, który obecnie jest testowany i promowany w Japonii, Nowej Zelandii, Stanach Zjednoczonych i w Europie, wejdzie do sprzedaży na rynku japońskim latem 2009 roku. Obok planu wprowadzenia modelu i MiEV na rynki europejskie w 2010 roku, MMC ocenia także opłacalność wprowadzenia pojazdu elektrycznego na inne rynki łącznie ze Stanami Zjednoczonymi.

*1 Innowacyjny pojazd elektryczny Mitsubishi (Mitsubishi innovative Electric Vehicle) zbudowany w oparciu o minisamochód „i”.

źródło: MMC / Mototarget

Leave A Comment