Nissan GT-R kontra Jebel Hafeet

16 marca 2009
Bez kategorii, Nissan Nowości

GT-R to według Nissana supersamochód „dla każdego, wszędzie i zawsze” – czyli bez względu na miejsce i czas. 2 marca tym „miejscem” była słynna droga na górę Jebel Hafeet, a kierowcą – bliskowschodnia legenda wyścigów, Mohammed Ben Sulayem.


O godzinie 10:30 czasu Zjednoczonych Emiratów Arabskich (GMT+4) Mohammed Ben Sulayem, doświadczony kierowca, a jednocześnie Wiceprezes FIA i Prezes Klubu Automobilowo-Turystycznego ZEA, skierował agresywny przód Nissana GT-R w stronę góry, ustawił elektronikę samochodu na tryb maksymalnego przyspieszenia i za pośrednictwem podwójnego sprzęgła skierował 485 KM (357 kW) do stałego napędu na cztery koła. Kilka minut później, po pokonaniu 22 zakrętów i 7 kilometrów, Ben Sulayem przekroczył linię mety, ustanawiając pierwszy oficjalny czas podjazdu górską drogą, wynoszący 3 minuty i 39,008 sekundy.

„Niezła zabawa!” – krzyknął Sulayem po skończonej jeździe. „Od pewnego czasu śledziłem prace nad budową modelu GT-R i uważam, że podjazd pod Jebel Hafeet po raz pierwszy z oficjalną rejestracją czasu doskonale wpisuje się w klimat regionalnej premiery modelu, który moim zdaniem jest jednym z najbardziej udanych samochodów wyczynowych w historii. Zgodnie z założeniami konstruktorów, to rzeczywiście supersamochód dla każdego, zawsze i wszędzie. Podobne wyścigi podjazdowe na czas są bardzo popularne praktycznie odkąd istnieje motoryzacja – zwłaszcza w Europie. Kiedy Nissan ustanowił nowy rekordowy czas na Nordschliefe toru Nürburgring, od razu wpadliśmy na pomysł, że warto byłoby zorganizować coś podobnego w naszym regionie. I jak się okazało, pomysł był dobry” – dodał Sulayem.

Górska droga na Jebel Hafeet na przedmieściach Al Ain w emiracie Abu Zabi wznosi się na wysokość 1219 metrów i ma 22 zakręty. Droga składa się z trzech pasów ruchu (dwa pod górę i jeden w dół). Droga, przy której znajduje się też hotel i pałac, kończy się na samym szczycie malowniczo położonym parkingiem. W GT-R Jebel Hafeet Challenge wykorzystano jej siedmiokilometrowy odcinek.

Na potrzeby tego szczególnego wydarzenia firma Nissan otrzymała od władz Abu Zabi pozwolenie na tymczasowe zamknięcie drogi. Zamknięty odcinek był monitorowany przez przedstawicieli Klubu Automobilowo-Turystycznego ZEA (ATCUAE) zgodnie ze standardami bezpieczeństwa Fédération Internationale de l'Automobile (FIA). Oficjalne mierzenie czasu przejazdu także odbyło się według regionalnych standardów FIA.

Nissan GT-R to samochód uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami, w tym „Nagrodą za Najbardziej Zaawansowaną Technologię (Samochód Roku w Japonii w sezonie 2008-2009)” oraz tytułem „2009 Motor Trend Car of the Year™ (USA)” (Samochód Roku 2009 Motor Trend w USA).

Na Bliskim Wschodzie model GT-R dostępny jest obecnie w ograniczonej liczbie placówek Nissan High Performance Center w wybranych lokalizacjach w całym regionie.

źródło: Nissan / Mototarget

Leave A Comment