Lexus w Genewie

20 lutego 2009
Bez kategorii, Lexus Nowości

Przedstawiamy genewskie nowości Lexusa.

RX 450h

Nowy Lexus RX 450h , następca wprowadzonego w 2005 roku nowatorskiego modelu RX 400h, jako pierwszy pojazd z rodziny RX, został wyposażony w napęd hybrydowy Lexus Hybrid Drive drugiej generacji. Nowy, W pełni hybrydowy samochód crossover o sportowych osiągach to flagowy model rodziny RX. Jest on przedstawicielem trzeciej generacji najlepiej sprzedającego się na świecie samochodu typu crossover klasy premium. W Europie trafi do sprzedaży latem 2009 roku.


Do napędu RX 450h zastosowano szeregowo-równoległy napęd hybrydowy, składający się z widlastego, sześciocylindrowego silnika benzynowego i dwóch, pracujących w układzie równoległym, silników elektrycznych dużej mocy, umożliwiających „inteligentne” przekazanie napędu na 4 koła. Szeroki zakres zmian, jakie objęły napęd hybrydowy Lexus Hybrid Drive, pozwolił zwiększyć moc silnika o 10%, a także obniżyć o 23% zużycie paliwa, które wynosi 6,3 l/100 km. Uzyskano również godny podziwu poziom emisji CO2 wynoszący jedynie 148 g/km.

Wizja „pewnego prowadzenia” pojazdu („Confident Drive”) stworzona przez głównego inżyniera, została zrealizowana za pomocą nowego zawieszenia tylnego, opartego o podwójne wahacze rozwidlone. Wyznacza ono nowe standardy w zakresie prowadzenia samochodu crossover i radości z jazdy. Aktywny układ stabilizacji nadwozia dodatkowo poprawia zachowanie się pojazdu podczas dynamicznej jazdy, ograniczając jego przechył poprzeczny podczas pokonywania zakrętu, w którym na samochód działa przeciążenie 0,5g, o prawie 40%. Elektronicznie sterowane zawieszenie pneumatyczne pozwala wybrać jedną z czterech wysokości pojazdu w zakresie 60 mm. Układ w zależności od prędkości jazdy w sposób automatyczny obniża wysokość nadwozia, poprawiając aerodynamikę, stabilność i ograniczając zużycie paliwa.


Sylwetka nowego modelu RX 450h jest potężna i aerodynamiczna ale również niezwykle zwarta. Stanowi ona odbicie zmian w filozofii projektowania L-finesse. Łączy w sobie dwa przeciwstawne pojęcia „silny i muskularny wygląd” z „elegancją i inteligencją”.

We wnętrzu, całkowicie nowy kokpit odsłania szereg zaawansowanych rozwiązań takich jak czołowy wyświetlacz projekcyjny (HUD), przełącznik wielofunkcyjny w kierownicy i „Remote Touch” – wielofunkcyjny zdalny sterownik dotykowy działający na tej samej zasadzie, co mysz komputerowa. Umożliwia on prostą, intuicyjną obsługę systemów audio, nawigacji, klimatyzacji, oraz telefonu, jak również regulację ustawień funkcyjnych poszczególnych układów pojazdu.


Nowy RX 450h ustanawia najwyższe światowe standardy dla samochodów crossover w zakresie bezpieczeństwa aktywnego i biernego. Jest to możliwe dzięki połączeniu jednej z najmocniejszych w klasie konstrukcji nadwozia z innowacyjnymi układami bezpieczeństwa oraz układami wspierającymi kierowcę. RX 450h został tak zaprojektowany, aby uzyskać 5 gwiazdek w teście Euro NCAP – jest to najwyższy możliwy wynik. Nowy crossover Lexusa wyposażony został w wyjątkowy zintegrowany układ stabilizacji ruchu pojazdu VDIM oraz układ bezpieczeństwa Pre-Crash, który ustanawia nowe standardy w dziedzinie układów wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia. Ponadto wyposażenie nowego modelu stanowią również aktywne zagłówki i dziesięć poduszek powietrznych, wśród których znajduje się nagrodzona, dwustopniowa, dwukomorowa poduszka powietrzna pasażera.

IS 250C

Nowy model IS 250C stanowi połączenie sportowej elegancji sedana rodziny IS z pomysłowymi rozwiązaniami technicznymi. Taka mieszanka zapewnia wyjątkową przyjemność podczas jazdy ze złożonym dachem oraz bezkompromisową dynamikę jazdy samochodem klasy premium z nadwoziem typu sedan.


Składany dach nowego IS 250C został zbudowany całkowicie z lekkiego stopu aluminium. Zapewnia nieporównywalną płynność i cichą pracę. Jest to również najszybciej rozkładający się trzyczęściowy dach. Do jego rozłożenia i zamknięcia potrzebujemy jedynie 20 sekund. Dzięki zwartej konstrukcji mechanizmu składającego dach, model IS 250C charakteryzuje się pojemnym bagażnikiem, wygodnym dostępem do tylnych miejsc i dużą ilością przestrzeni dla pasażerów tylnych siedzeń.


Układ napędowy nowego kabrioletu Lexusa został zapożyczony z modelu IS 250 i składa się z 2,5-litrowego, płynnie pracującego silnika V6 o mocy 153 kW/208 KM oraz 6-stopniowej automatycznej skrzyni biegów. Jego nadwozie zostało tak zaprojektowane, aby ograniczyć do minimum zawirowania powietrza podczas jazdy ze złożonym sztywnym dachem. Dzięki zwiększonej sztywności nadwozia komfort jazdy odpowiada klasie samochodu. Kiedy rozłożymy dach poziom hałasu i drgań staje się porównywalny z poziomem w modelu IS w wersji sedan.

Nowy model IS 250C pojawi się w sprzedaży w lecie 2009 roku i został tak zaprojektowany, aby uzyskać 5 gwiazdek w teście bezpieczeństwa Euro NCAP.


Rodzina SPORTOWYCH SEDANÓW IS 2009

Wielokrotnie nagradzana stylistyka, wysoki komfort, doskonałe wykonanie oraz najwyższy poziom wyposażenia to cechy charakterystyczne dynamicznych kompaktowych sedanów Lexusa. W roku 2009 w rodzinie IS wprowadzono zmiany obejmujące wzornictwo, dynamikę jazdy, bezpieczeństwo oraz rozwiązania techniczne.
Odnowione wnętrze i stylistyka nadwozia odbijają w sobie zmiany jakim podlega filozofia projektowania L-finesse. Rozszerzony poziom wyposażenia podnosi komfort i wygodę podróżowania w luksusowym wnętrzu modeli IS.

Modernizacja zawieszenia, układu kierowniczego, skrzyni biegów i mechanizmu zmiany biegów opartego o dźwignie na kierownicy, namacalnie poprawiają dynamikę jazdy. Uzupełnienie wyposażenia standardowego o zintegrowany układ stabilizacji ruchu pojazdu VDIM podkreśla zainteresowanie jakim Lexus obdarzył przyjemność z jazdy i bezpieczeństwo podróżnych.

Zmieniając wartość przełożenia przekładni głównej w modelu IS 220d Sport z 3,2 na 2,9, poprawiono właściwości trakcyjne samochodu i obniżono emisję CO2 ze 195 g/km do 179 g/km. W jednostce napędowej modelu IS 220d ograniczono tarcie wewnętrzne, obniżając tym samym emisję CO2 ze 163 g/km do 148 g/km.

źródło: Toyota / Mototarget

Leave A Comment