Jaguar XK napędzany… silnikiem diesla

23 lutego 2009
Bez kategorii, Jaguar Nowości

Według nieoficjalnych informacji w gamie jednostek napędowych Jaguara XK szykuje się prawdziwa rewolucja.


Ostatnimi czasy sytuacja na rynku samochodowym jak i konieczność dotarcia do zupełnie nowych klientów, wymusza na producentach zweryfikowanie ich obecnej oferty nie tylko modelowej, ale także silnikowej. Czas na tego typu przemyślenia nadszedł teraz dla Jaguara, który najprawdopodobniej wyposaży model XK w nową jednostkę napędową – dość ekstrawagancką jak na ten segment rynku. Według nieoficjalnych informacji pod maskę brytyjskiego „kota” trafi najnowszy silnik diesla, oznaczony symbolem AJ-V6D Gen III S, który zadebiutował już w Jaguarze XF. Omawiana jednostka napędowa to 3-litrowe V6 wspomagane przez dwa kompresory, dzięki którym jego moc wynosi 272 KM, a moment obrotowy sięga aż 600 Nm.

W modelu XF Diesel S ten wysokoprężny silnik pozwala rozpędzić się autu do „setki” w czasie 5,9 sekundy, jednocześnie zapewniając średnie zużycie paliwa na poziomie 6,8 l/100 km. Jaguar XK jest jednak samochodem lżejszym od modelu XF, a to oznacza jeszcze lepsze przyspieszenie i niższe zużycie paliwa. Niestety, na obecną chwilę nie wiadomo kiedy w salonach Jaguara będzie można zamówić model XK napędzany silnikiem diesla.

Nowa jednostka napędowa będzie zapewne standardowo łączona z 6-stopniową skrzynią automatyczną. Co więcej, możliwość zasilania modelu XK olejem napędowym będzie zarezerwowana wyłącznie dla wersji Coupe, gdyż obecne plany brytyjskiej marki nie zakładają wyposażenia odmiany Convertible w ten rodzaj napędu.

źródło: What Car / Mototarget

Leave A Comment