Powstanie ekologiczne BMW Z10 ED!

29 stycznia 2009
Bez kategorii, BMW Nowości

Jak dowiedział się serwis World Car Fans, w planach niemieckiego koncernu jest skonstruowanie dwumiejscowego, ekologicznego modelu o nazwie Z10 ED. Projektem zajmuje się oddział Technik, który opracował takie samochody jak BMW Z1 czy Z8.


Nazwa modelu – ED – to skrót od Efficient Dynamics, czyli systemów BMW pomagających uzyskać niskie zużycie paliwa przy zachowaniu odpowiednich osiągów. W konstrukcji podwozia samochodu zostanie wykorzystane aluminium, a poszczególne elementy nadwozia wykonane będą z włókna węglowego, co powinno obniżyć masę całkowitą pojazdu do 1400 kilogramów.

Pod maskę trafi sześciocylindrowy silnik benzynowy z turbodoładowaniem, który wspomagany będzie przez baterię litowo-jonową. Mimo niewielkiej pojemności, odpowiednie wykorzystanie doładowania i bezpośredniego wtrysku paliwa pozwoli osiągnąć moc w granicach 400 KM. O ciągłe ładowanie baterii będzie dbał system odzyskiwania energii z hamowania.

BMW Z10 ED będzie kosztowało w granicach 113 000 dolarów, a jego produkcja zostanie ograniczona zaledwie do kilku sztuk.

źródło: World Car Fans / Moto Target

Leave A Comment