Nowe Audi A5/S5 Cabriolet – emocje pod gołym niebem

17 grudnia 2008
Bez kategorii, Audi Nowości

Dynamiczny i piękny – nowy A5 Cabriolet to Audi w każdym calu auto, które nikogo nie pozostawia obojętnym. Czteroosobowy kabriolet z miękkim dachem łączy sportowy charakter z nieporównywalnymi emocjami, jakie daje jazda pod gołym niebem, doskonałym komfortem i wysoką użytecznością w życiu codziennym.


Dzięki pięciu mocnym silnikom, dynamicznym zawieszeniom oraz szerokiej palecie opcji najwyższej klasy to nowe Audi jest najatrakcyjniejszym kabrioletem w klasie średniej. S5 Cabriolet wyposażono między innymi w nowy, trzylitrowy silnik V6 z turbodoładowaniem i bezpośrednim wtryskiem benzyny. Pierwsze kabriolety Audi A5 trafią do klientów w drugim kwartale 2009 roku.

Tak jak wszystkie otwarte modele Audi, także nowy A5 Cabriolet ma klasyczny miękki dach, który nadaje jego sylwetce zachwycającą, pełną dynamiki elegancję. Lekki softtop otwiera się w ciągu 15 sekund i zamyka w 17 sekund, jego w pełni automatyczny mechanizm należy do wyposażenia seryjnego. Jako opcję Audi oferuje także dach izolowany akustycznie, który obniża odgłosy wiatru prawie do poziomu typowego dla limuzyn. Otwierany dach Audi A5 Cabriolet składa się w taki sposób, że zajmuje tylko niewiele miejsca w bagażniku, który po schowaniu dachu ma pojemność 320 litrów – największą w swojej klasie. Przy otwieraniu dachu schowek na dach samoczynnie opuszcza się.

Jest to tak samo praktyczne, jak tylna kanapa ze składanym oparciem i dużym otworem na długie przedmioty, która po złożeniu pozwala przewozić bagaż o objętości aż do 750 litrów.


We wnętrzu automatyczne podajniki pasów uzupełniają komfortowy charakter auta. Na życzenie Audi montuje ogrzewanie przestrzeni wokół głowy dla przedniej części kabiny. Specjalna powłoka skórzanych foteli – element wyposażenia dodatkowego – redukuje ich nagrzewanie się. W A5 Cabriolet mogą wygodnie podróżować cztery osoby. Szlachetny wystrój i wzorcowa wprost ergonomia wnętrza tworzą atmosferę sportowej elegancji. Stal o najwyższej wytrzymałości i odpowiednio rozmieszczone wzmocnienia w nadwoziu zapewniają maksymalną sztywność i bezpieczeństwo w przypadku zderzenia.

A5 Cabriolet dostępny będzie z trzema silnikami benzynowymi i dwoma wysokoprężnymi o mocy od 132 kW (180 KM) do 195 kW (265 KM). Wszystkie jednostki napędowe zaopatrywane są w paliwo przez bezpośredni wtrysk, cztery z nich mają turbodoładowanie. Za przenoszenie siły odpowiedzialna jest sześciobiegowa skrzynia manualna, bezstopniowa przekładnia multitronic lub niezwykle szybka siedmiobiegowa S tronic.

Obok napędu na przednią oś Audi oferuje dla mocniejszych silników stały napęd na wszystkie koła quattro. Innowacyjny sportowy mechanizm różnicowy rozdziela siły napędowe w sposób zmienny między tylne koła.

Idealnym uzupełnieniem tego pakietu technicznego jest system Audi drive select, przy użyciu którego kierowca może wybrać charakterystykę reakcji na pedał gazu, punkty zmiany przełożenia siedmiobiegowej przekładni S tronic lub multitronic, a także sposób działania wspomagania układu kierowniczego servotronic. W wersjach z MMI kierowca może skonfigurować program dostosowany do swoich wymagań.


Audi drive select można zamówić tylko w połączeniu z jedną lub kilkoma z następujących technologii: sportowym dyferencjałem, adaptacyjną regulacją amortyzatorów i dynamicznym układem kierowniczym. Ten ostatni jest kolejnym supernowoczesnym rozwiązaniem: jego przekładnia planetarna zmienia przełożenie w zależności od prędkości nawet o 100%.

Nowe Audi A5 Cabriolet może pochwalić się niezwykle bogatym wyposażeniem. Należą do niego koła ze stopu metali lekkich, automatyczna klimatyzacja oraz radio z odtwarzaczem CD. Do szczególnie atrakcyjnych elementów wyposażenia dodatkowego należy system obsługowy MMI trzeciej generacji, oferujący wiele interesujących funkcji nawigacji i rozrywki.

Najbardziej dynamiczny model tej serii to Audi S5 Cabriolet. Trzylitrowy silnik TFSI V6 z kompresorem doładowującym rozwija swoją moc 245 kW (333 KM) i moment obrotowy 440 Nm w sposób imponujący. Doskonale reaguje na pedał gazu i zapewnia zapierające dech w piersiach osiągi jezdne. Napęd quattro, sportowe zawieszenie z 18-calowymi kołami oraz szereg specjalnych elementów wyposażenia podkreślają atletyczną siłę Audi S5 Cabriolet.

źródło: Audi / Moto Target

Leave A Comment