TechArt GT Street RS, czyli demonstracja siły

14 sierpnia 2008
Bez kategorii, Nowości Porsche

Jeśli z jakiegoś powodu osiągi najszybszego i zarazem najdroższego seryjnego Porsche 911 GT2, są dla kogoś niewystarczające, albo jest szaleńcem, albo nie ma co robić z pieniędzmi. W obu przypadkach warto zainteresować się najnowszą propozycją tunera TechArt.


Model GT Street RS jest rozwinięciem zaprezentowanej na ostatnim salonie w Genewie wersji modelu 997 o nazwie GT Street. Tamto auto bazujące na Porsche 911 Turbo, po kuracji wzmacniającej tunera z Leonbergu legitymowało się mocą 630 KM. Najnowsza propozycja to niełatwa próba poprawienia osiągów i trakcji piekielnie mocnej odmiany „911-tki” znanej jako GT2. Seryjnie model GT2 ma 530 KM i 685 Nm maksymalnego momentu obrotowego. To pierwsze w historii Porsche 911, które potrafi rozpędzić się do 328 km/h.


TechArt uważa, że można lepiej, czego efektem jest ten bolid mocniejszy od seryjnego brata aż o 170 koni mechanicznych i 175 niutonometrów! To lżejsza i bezkompromisowa maszyna do wyprzedzania wszystkiego, co znajdzie sie przed jej wybrzuszoną maską. Tutaj nic nie jest na pokaz. Szpetny spoiler rozmiarów Portugalii zamontowany z tyłu ma ciężkie zadanie biorąc pod uwagę osiągi tego monstrum. Wloty powietrza umieszczone po bokach przedniego zderzaka wraz z 20-calowymi kołami Formula III ułatwiają przepływ powietrza przez zmodyfikowane chłodnice i znacznie stabilizują oś przednią przy wysokich prędkościach. Przy 140 km/h nacisk aerodynamiczny na każdą oś wynosi 10 kg. Ale największe wrażenie wywołuje to, czego nie widać, czyli silnik.


Po zmianach obejmujących nowe turbosprężarki, intercooler, sensor ciśnienia doładowującego, układ elektroniczny sterujący pracą silnika, sportowy wydech oraz zmodyfikowany czujnik ciśnienia i filtr powietrza, maksymalna moc tego potwora wynosi 700 KM. Wszystkie wyżej wymienione elementy, to własna konstrukcja tunera. Dodajmy, że potężne 860 Nm momentu obrotowego przenoszone jest wyłącznie na tylną oś!

Wnętrze to właściwie dwa sportowe „kubły” i homologowana przez FIA klatka bezpieczeństwa. Króluje karbon, choć w kwestii doboru matriałów wykończeniowych, TechArt pozostawia ostateczny wybór swoim klientom. Auto udowodniło już swoje możliwości zostając niekwestionowanym liderem Tuner Grand Prix 2008 na torze Hockenheim w Niemczech z czasem okrążenia wynoszącym 1:06.811 min.


Niestety w dzisiejszych czasach nie wystarczy być szalonym, by móc wejść w posiadanie takiego auta. Niezbędna jest gotówka, w tym przypadku spora.
Ceny TechArt GT Street RS zaczynają się bowiem od 350 000 euro.

źródło: TechArt / Moto Target

Leave A Comment