Korzyści z ekojazdy

8 sierpnia 2008
Bez kategorii, Nowości Skoda

Każdy z piętnastu kierowców floty IKEA w Polsce, biorących udział w programie pilotażowym Szkoły Auto odnotował oszczędności paliwa wynikające ze stosowania zasad ekojazdy. Program jest już na półmetku, a zaoszczędzone pieniądze zostaną przekazane na cele charytatywne.


W kwietniu Szkoła Auto i IKEA Poland rozpoczęły program pilotażowy, polegający na efektywnym zarządzaniu flotą przy wykorzystaniu zasad Eco Drivingu. Cztery miesiące temu odbyło się pierwsze szkolenie. – Przeprowadziliśmy wtedy test dobrych i złych nawyków oraz zapoznaliśmy kierowców szwedzkiego koncernu z zasadami ekojazdy w teorii oraz podczas jazd testowych – mówi Michał Kopeć, dyrektor Szkoły Auto. – W lipcu zgodnie z założeniami pilotażu kierowcy IKEA spotkali się ponownie z naszymi instruktorami. Przypomnieliśmy sobie zasady jazdy w stylu eko, sprawdziliśmy jak bardzo zapadła w pamięć wiedza z pierwszego szkolenia – dodaje Kopeć.

– Nasi kierowcy wypadli bardzo dobrze podczas testu teoretycznego, mimo, że pytania wymagały elastycznej interpretacji zasad ekojazdy – mówi Andrzej Granieczny, specjalista ds. Floty. – Przeprowadzony ponownie test nawyków pokazał, że potrafimy stosować zasady ekojazdy na co dzień, ale możemy i będziemy się starać być jeszcze lepsi – dodaje.

Podczas szkolenia Szkoła Auto przedstawiła analizę porównawczą poziomu spalania samochodów flotowych IKEA w analogicznych miesiącach – sprzed szkolenia – w kwietniu 2007 r. oraz tuż po pierwszym szkoleniu w kwietniu 2008 r. – Uczestnicy programu pilotażowego udowodnili, że szkolenie Eco Driving i stosowanie się do zasad ekojazdy przynosi wymierne efekty – w przypadku każdego z samochodów flotowych zanotowano oszczędność paliwa. Średnia liczona na wszystkich samochodach uczestniczących w szkoleniu wyniosła 15%.

– Po zakończeniu pilotażu 30% oszczędności wykazanych po półrocznym teście kierowców flotowych zostanie przekazane na cele charytatywne – do wskazanego przez IKEA domu dziecka lub fundacji – mówi Andrzej Granieczny, specjalista ds. Floty w IKEA. – Nasi kierowcy przyjęli tę propozycję z satysfakcją. Nie pierwszy raz zachęcamy naszych pracowników, aby brali odpowiedzialność za środowisko i lokalne społeczności. Jest to częścią strategii działań firmy z zakresu odpowiedzialności społecznej biznesu – dodaje.

Kolejne spotkanie kierowców IKEA ze Szkołą Auto, podsumowujące projekt zarządzania flotą, odbędzie się w październiku bieżącego roku.

źródło: Skoda / Moto Target

Leave A Comment