Porozumienie Renault i Nissana z indyjskim rządem

6 marca 2008
Bez kategorii, Nowości Renault

W lutym 2008 roku Patrick Pélata, Zastępca Dyrektora Generalnego ds. Planowania, Produktu i Programów Renault oraz Carlos Tavares, Zastępca Dyrektora Generalnego ds. Planowania i Produktu firmy Nissan, podpisali porozumienie (Memorandum of Understanding (MOU)) z rządem indyjskiego stanu Tamil Nadu. Porozumienie to potwierdza utworzenie kompleksu zakładów samochodowych w Oragadam, w pobliżu Chennai (d. Madras), w stanie Tamil Nadu.


W porozumieniu o wspólnym przedsięwzięciu (joint venture), w którym Renault i Nissan będą mieć łącznie 50% udziałów, firmy te zobowiązują się do zainwestowania minimum 45 000 000 000 rupii (780 milionów euro / 1140 milionów dolarów amerykańskich), przy zachowaniu zdolności produkcyjnej 400 000 samochodów rocznie, w ciągu siedmiu lat od momentu wejścia w życie porozumienia.

W ramach inwestycji powstanie jedyny w swoim rodzaju kompleks przemysłowy
o powierzchni 270 hektarów (670 akrów), produkujący samochody marek należących do Nissan i Renault, który obejmować będzie również zakłady mechaniczne. Zakłady powinny rozpocząć działalność na początku 2010 roku. Partnerzy będą optymalizować koszty produkcji dzięki znacznym oszczędnościom wygenerowanym w wyniku wspólnych inwestycji w fabryce i współpracy w zakresie zakupów. Nowe zakłady produkcyjne będą wytwarzać dla obydwu partnerów całą gamę wyrobów zarówno dostosowanych do potrzeb klientów indyjskich, jak i przeznaczonych na eksport (głównie dla firmy Nissan).

Podpisanie porozumienia stanowi kolejny dowód zaangażowania spółki Renault-Nissan w Indiach. Wraz ze swoim lokalnym partnerem – spółką Mahindra & Mahindra – Renault od maja 2007 roku sprzedaje w Indiach model Logan z nadwoziem sedan. Logan zdobył 12% rynku segmentu C z liczbą ponad 20 000 pojazdów sprzedanych od dnia jego wprowadzenia na rynek i pod koniec stycznia 2008 roku zajął trzecie miejsce w swoim segmencie.

W sześciu niezależnych badaniach zadowolenia konsumenta przeprowadzonych w Indiach Logan zajął czołową pozycję, potwierdzając tym samym swój sukces. Nissan niedawno podpisał porozumienie ramowe o współpracy (Master Cooperation Agreement) z firmą Ashok Leyland w celu utworzenia wspólnych spółek mających na celu udoskonalanie i produkcję samochodów użytkowych i zespołów napędowych do nich. Indie stanową dla sojuszu Renault-Nissan rynek strategiczny o dużym potencjale wzrostu w licznych segmentach.

Indie to jeden z najszybciej rozwijających rynków samochodowych, a zarazem jedna z bardziej konkurencyjnych baz części na świecie. Kraj ten odgrywa kluczową rolę w międzynarodowej ekspansji Renault. Inwestując w fabrykę w Chennai, Renault pragnie rozwinąć pełną gamę wyrobów przeznaczonych na rynek indyjski i kontynuować sukces modelu Logan – skomentował Patrick Pélata, Zastępca Dyrektora Generalnego.

Indie zajmują znaczące miejsce w planach globalnej ekspansji firmy Nissan. Nasza firma jest nastawiona na wytwarzanie i dostarczanie wyrobów odpowiadających potrzebom rynku indyjskiego. Indie równocześnie staną się nową bazą eksportu, która zwiększy konkurencyjność firmy Nissan w międzynarodowym łańcuchu zaopatrzeniowym
– powiedział Carlos Tavares, Wiceprezes Zarządu firmy Nissan.

źródło: Porsche / Mototarget

Leave A Comment