Nowe Renault Twingo z ESP

27 marca 2008
Bez kategorii, Nowości Renault

Koncern Renault wprowadza system ESP w coraz większej ilości swoich modeli, także w tych najmniejszych. Nowe Twingo jest kolejnym samochodem po Nowym Kangoo, Nowym Modusie, Grand Modusie i Clio Grandtour, który będzie dostępny z systemem ESP.


System ten wspomaga kierowcę w przypadku utraty przyczepności. Twingo wyposażone w tę opcję będzie można zamawiać w Polsce w sieci koncesjonerów już od kwietnia 2008 roku.

Bezpieczeństwo czynne jak w dużym samochodzie

System ESP stanowi uzupełnienie bogatej oferty wyposażenia podnoszącego bezpieczeństwo czynne, dostępnej w Nowym Twingo: przewidywalnie reagującego, precyzyjnego układu jezdnego, ABS oraz wspomagania nagłego hamowania. ESP jest oferowane w Nowym Twingo w opcji (za wyjątkiem wersji silnika 1.2 60 KM) i będzie je można zamawiać w Polsce w sieci koncesjonerów już od kwietnia 2008 roku.

Dzięki wprowadzeniu tego systemu, Nowe Twingo plasuje się w swoim segmencie na bardzo wysokim poziomie pod względem zachowania na drodze i możliwości uniknięcia wypadku.

Pełna kontrola nad samochodem

Zadaniem ESP (Electronic Stability Program), czyli systemu dynamicznej korekty toru jazdy, jest utrzymanie pożądanego przez kierowcę toru jazdy pomimo utraty przyczepności jednego lub kilku kół. Gwałtowny manewr, zbyt duża prędkość na zakręcie czy śliska nawierzchnia mogą spowodować utratę przyczepności i kontroli nad samochodem. System ESP wykrywa sygnały zapowiadające utratę przyczepności i pomaga kierowcy w odzyskaniu panowania nad samochodem. Na podstawie danych uzyskiwanych z siedmiu czujników, blok elektroniczny systemu ESP we współpracy z układem ABS wyhamowuje jedno lub kilka kół oraz zmienia moment obrotowy silnika w celu utrzymania optymalnego toru jazdy.

Układy korygujące ułatwiające prowadzenie samochodu dostępne w Nowym Twingo:
– ABS Continental MK70: montowany seryjnie;
– System wspomagania nagłego hamowania: seryjnie;
– System ESP Bosch 8.1 z funkcją kontroli podsterowności oraz układem zapobiegania poślizgowi kół pędnych ASR: w opcji (w atrakcyjnej cenie 1200 pln) – za wyjątkiem silnika 1.2 60 KM.

Więcej informacji na temat Renault Twingo można znaleźć w [link=https://www.autowizja.pl/page.php?325]naszym teście.[/link]

źródło: Renault / Mototarget

Leave A Comment