Aktualności

Jak oszczędzać paliwo podczas jazdy?

17 marca 2008
Bez kategorii, Jeep Nowości

Dla producentów samochodowych i kierowców ograniczenie zużycia paliwa jest niezmiernie istotnym zagadnieniem. Pomijając oczywisty postęp technologiczny w tym zakresie, istnieje szereg prostych sposobów, dzięki którym każdy kierowca może osiągać znaczące oszczędności, widoczne w rachunkach za kupowane paliwo.


Przykładem tego rodzaju podejścia do tej sprawy jest niedawna podróż entuzjastów oszczędnej jazdy Johna i Helen Taylor jako kierowców dwóch seryjnych pojazdów Jeep Compass i Jeep Patriot z wyposażeniem standardowym. Taylorowie korzystali z normalnych dróg, utrzymywali przepisowe prędkości, a warunki pogodowe oraz ruchu były zróżnicowane, jak to zwykle bywa.

„Stosowaliśmy najprostsze techniki ekonomicznej jazdy, które nie powinny stanowić żadnego problemu dla nawet mało doświadczonego kierowcy” – mówi John Taylor – „Nie mamy żadnych tajemnic na ten temat i jestem pewien, że każdy kierowca jest w stanie osiągać znaczące oszczędności paliwa, jeżeli tylko zechce okazać nieco dobrej woli.”

Jednak najważniejszą rolę na scenie oszczędności paliwowych odgrywa kierowca. Zasady są proste: zwolnij nieco i zachowaj spokój.

„Jeep Compass i Jeep Patriot to najlepsze przykłady twierdzenia, iż pojazdy typu SUV nie muszą być wcale paliwożerne” – mówi Helen Taylor – „Przestrzegając prostych reguł w warunkach codziennej eksploatacji wykazaliśmy, jak oszczędne mogą być te dwa auta marki Jeep.”

Jak najlepiej oszczędzać paliwo podróżując naszymi samochodami na co dzień doradzają John i Helen Taylor:

Jeździć płynnie
Agresywny sposób jazdy pochłania nawet o jedną trzecią więcej paliwa niż jazda w sposób konserwatywny, bez nadmiernej ekscytacji. Należy unikać gwałtownych przyspieszeń i hamowań, a pojazd prowadzić możliwe spokojnie i płynnie.

Pamiętać o wyższych biegach
Im wyższy bieg, tym niższa prędkość obrotowa silnika, a więc mniejsze zużycie paliwa. Należy więc jeździć na najwyższym biegu w danej sytuacji – unikając jednak spadku obrotów do minimum. W przypadku automatycznej skrzyni przekładniowej dobrze jest ‘odpuścić’ nieco pedał gazu tak, by zmiana biegów ‘w górę’ odbywała się szybciej po nabraniu przez samochód wystarczającego rozpędu.

Regularnie dbać o stan silnika
Dobrze wyregulowany silnik może zmniejszyć zużycie paliwa nawet o cztery procent. Należy regularnie poddawać silnik przeglądom według wskazań producenta i odpowiednio często wymieniać olej silnikowy.

Sprawdzać ciśnienie w ogumieniu
Prawidłowe ciśnienie powietrza w ogumieniu zwiększa bezpieczeństwo jazdy i pozwala przedłużyć trwałość opon, redukując opory toczenia. Spadek zalecanego ciśnienia o 70 milibarów (0,7 atmosfery) może powodować wzrost zużycia paliwa nawet o trzy procent.

Unikać nadmiernego obciążenia
Każde dodatkowe 45 kilogramów obciążenia skutkuje wzrostem zużycia paliwa o dwa procent. Dobrze jest więc usunąć z bagażnika i tylnego siedzenia wszystkie niepotrzebne przedmioty, które niczemu nie służąc – podnoszą tylko masę pojazdu.

Zdejmij bagażnik dachowy
Nieużywany bagażnik dachowy należy po prostu zdjąć, ponieważ powoduje on zaburzenia aerodynamiki pojazdu i wzrost zużycia paliwa nawet o pięć procent.

Stosuj odpowiedni olej silnikowy
Należy zawsze stosować olej silnikowy o charakterystyce zalecanej przez producenta pojazdu. Oleje o innej charakterystyce mogą powodować wzrost zużycia paliwa o jeden do dwóch procent. Oleje wysokojakościowe wpływają poza tym na podwyższenie sprawności i trwałości silnika.

Skracaj czas pracy silnika na biegu jałowym
Praca silnika na biegu jałowym nie porusza pojazdu, choć spala cenne paliwo. Należy silnik wyłączać w warunkach większych korków drogowych lub oczekiwania na kogoś – aż do momentu, gdy już trzeba naprawdę odjechać.

Ostrożnie z prędkością
Im szybciej jedziesz, tym większy jest opór powietrza oraz ilość zużywanego paliwa, by zaledwie utrzymać pożądaną prędkość jazdy. Przekroczenie zalecanej prędkości tylko o osiem kilometrów na godzinę może powodować wzrost zużycia paliwa nawet o 23 procent.

Utrzymuj odległość od poprzedzającego pojazdu
Utrzymywanie odpowiedniej odległości od pojazdu przed Tobą pozwoli przewidywać występowanie ewentualnych przeszkód na drodze z należytym wyprzedzeniem i hamować bez zbędnej paniki.

Bez klimatyzacji też da się żyć
Działanie klimatyzacji oznacza dodatkowe obciążenie silnika, a więc i wzrost zużycia paliwa – należy więc ją włączać jedynie w dni wyjątkowo upalne. W okresie umiarkowanych temperatur lepiej jest używać tylko dmuchawy (przewietrzania) kabiny zamiast pełnej klimatyzacji.

Sprawdź filtr powietrza
Filtr ten zapobiega uszkodzeniom silnika przez zanieczyszczenia w pobieranym powietrzu. Regularna wymiana zużytego wkładu filtra powietrza pozwala obniżyć zużycie paliwa nawet o 10 procent, a ponadto przedłuża życie silnika.

W miarę możności unikaj godzin szczytu
Jeżeli tylko możesz jeździć poza godzinami szczytu oraz omijać miejsca koncentracji ruchu drogowego – zyskujesz szansę skrócenia czasu postoju w korkach drogowych, czyli możesz ograniczyć spalanie paliwa na próżno.

Korzystaj z rozpędu
Cały czas myśl podczas jazdy. I tak na przykład – zwalniaj widząc z oddali czerwone światło na skrzyżowaniu, ponieważ zmieni się na zielone zanim będziesz musiał się zatrzymać. Przyśpiesz nieco przed wzniesieniem aby pokonać jego szczyt rozpędem – bez zwiększania obrotów silnika.

Spokój i tylko spokój
Kierowca zdenerwowany częściej popełnia błędy na drodze. Oszczędność paliwa wymaga płynności jazdy, a bez zachowania spokoju i zdrowego rozsądku będzie to po prostu niemożliwe.

Ruszanie pod górę
Wielu kierowców zapomina o zaciąganiu hamulca ręcznego (pomocniczego) w razie konieczności chwilowego zatrzymania się pod górę, polegając na półsprzęgle (skrzynia manualna) albo dodawaniu gazu (skrzynia automatyczna), by zapobiec staczaniu się pojazdu. W obu przypadkach bez potrzeby marnujemy cenne paliwo (nie mówiąc o przyspieszonym zużyciu układu przeniesienia napędu).

źródło: Chrysler / Mototarget

Leave A Comment