Aktualności

Hyundai HED-5 – nowy koncept

17 marca 2008
Bez kategorii, Hyundai Nowości

Podczas genewskich targów Geneva International Motor Show, Hyundai Motor Co. zaprezentował model HED-5 “i-mode”. Cechami wyróżniającymi tegoroczny pojazd koncepcyjny są: innowacyjna stylizacja, zastosowanie przyszłościowych technologii oraz to, że jest on samochodem w wysokim stopniu przyjaznym dla środowiska.


W efekcie otrzymaliśmy 6-miejscowy prototyp pojazdu klasy monocab, zbudowany przy użyciu nowoczesnych materiałów, z premierowym systemem siedzeń i najnowszym systemem komunikacyjnym, co razem tworzy całkowicie nowe wrażenie. i-mode jest samochodem o radykalnej stylizacji, przyjaznym dla środowiska i elastycznym pod względem zastosowań. Narzucon architektura pojedynczej bryły zachęca do podróżowania, odkrywania i relaksu.

Dzięki współpracy ze swoimi partnerami: Bayer MaterialScience AG, Keiper oraz LG Electronics, Hyundai kontynuuje trend kooperacji wielobranżowej, mający na celu szybsze wprowadzanie nowości technologicznych na rynek. Współpraca z Bayer MaterialScience pozwoliła na stworzenie skomplikowanych krzywizn i szybkie wprowadzanie nowocześnie wyglądających zmian w projekcie HED-5. Zastosowane materiały są lżejsze i bardziej podatne na kształtowanie niż metal i szkło, które zastępują. W zestawieniu z lekką konstrukcją nadwozia pozwala to na ograniczenie spalania i emisji dwutlenku węgla. Odporne na zarysowania lakiery na bazie wody od Bayera wpisują się w koncepcję „przyjazny dla środowiska” i powodują samoczynne znikanie niewielkich zadrapań. i-mode jest również pierwszym pojazdem stosującym nowy system szklenia “BayVision” oraz kolimacyjne soczewki reflektorów przednich, wykonane z materiału o nazwie Makrolon®.


Za pomocą zaawansowanych rozwiązań multimedialnych i rozrywkowych opracowanych przez LG Electronics, pojazd staje się kontynuacją wizji cyfrowego domu, pozwalając pasażerom na nie odłączanie się od sieci, komunikację i interakcję wewnątrz samochodu i poza nim. Dostęp do internetu, gry wideo, filmy i wideorozmowy są dostępne za pośrednictwem wysuwanych ekranów dotykowych oraz kamer internetowych, umieszczonych wewnątrz konsoli. Sieć bezprzewodowa pozwala na dodanie wybranych, bezprzewodowych klawiatur, kontrolerów gier oraz słuchawek, dzięki czemu można spersonalizować zakres rozrywek. Postępy, które widzimy w modelu i-mode, wskazują wyraźnie, czego możemy się w tej dziedzinie spodziewać w najbliższej przyszłości.


Keiper, partner techniczny Hyundaia, dołączył do projektu i-mode swoją premierową koncepcję Swivel Seat. Pierwszy rząd siedzeń pasażerów w sprytny sposób porusza się tak, że odwracają się oni w kierunku drugiego i trzeciego rzędu. Kiedy siedzenie obraca się płynnym ruchem, oparcie tworzy równie wygodną powierzchnię do siedzenia, dzięki zintegrowanemu, elektrycznie napędzanemu układowi kinematycznemu.


Inny zaawansowany technologicznie debiut to zintegrowany system pasów bezpieczeństwa i regulowany zagłówek – maksymalizują one bezpieczeństwo pasywne pasażerów w obydwóch układach. Siedzenie drugiego rzędu może się również przesunąć do tyłu, zwiększając wygodę podróżowania i tworząc przestrzeń do komunikacji. Koncepcja siedzeń sprytnie unika typowych problemów, napotykanych przy montowaniu skomplikowanych lub elastycznych siedzeń.

źródło: Hyundai / Mototarget

Leave A Comment