Fiat Bravo z nowym silnikiem 1.6 Multijet 16v

22 lutego 2008
Bez kategorii, Fiat Nowości

Ofertę jednostek napędowych Fiata Bravo wzbogacił nowy 1,6-litrowy silnik Diesla, dostępny w dwóch wersjach o mocy 105 KM oraz 120 KM. W wersji o mocy 120 KM wyposażony jest standardowo w filtr cząstek stałych (DPF).

Silnik ten to idealne rozwiązanie dla tych, którzy szukają kompromisu pomiędzy poszanowaniem naturalnego środowiska, a niskimi kosztami eksploatacji, bez rezygnowania z mocy, elastyczności i przyjemności w prowadzeniu samochodu. Nowy silnik Bravo standardowo współpracuje z sześciobiegową skrzynią biegów. Dzięki temu daje większy komfort podróżowania i mniejsze spalanie zwłaszcza przy wyższych prędkościach.


Silnik ten, w porównaniu z 1,9 litrową jednostką o mocy 120 KM oferuje:

– większą elastyczność (osiąga wyższy moment obrotowy przy mniejszych obrotach)

– przyspieszenie od 0 do 100 km/h odbywa się tylko w ciągu 10,5 sekund, podczas gdy przyspieszenie 80-120 km/h na 5 biegu w mniej niż 4 sekundy (dla silnika 1.6 Multijet 16V 120 KM)

– niższe zużycie paliwa przy tej samej mocy

– większy komfort akustyczny i wyeliminowanie drgań przekazywanych z silnika do wnętrza samochodu.


Fiat Bravo z silnikiem 1.6 Multijet bije rekordy w swojej kategorii:

– jest pierwszym samochodem oferującym silniki przystosowane do Euro5, surowej normy dotyczącej emisji spalin, z dużym wyprzedzeniem w stosunku do wejścia w życie ich obowiązywania; silnik może też pochwalić się najniższą emisją węglowodorów i tlenków azotu HCNOx w swojej kategorii

– jest jednym z niewielu samochodów tego segmentu o tej mocy z manualną skrzynią sześciobiegową (dla obu wersji 105 i 120 KM)

– posiada najwyższy moment obrotowy (w stosunku do pojemności silnika), w silnikach o mocy do 200 KM

– osiąga maksymalny moment obrotowy przy najniższych możliwych obrotach: aż 290 Nm oraz 300 Nm w wersjach 105 KM oraz 120 KM przy 1500 obr/min. Dzięki temu całkowicie została wyeliminowana „turbodziura”

– jest jedynym samochodem tej klasy, gdzie przeglądy okresowe dokonuje się co 35.000 km. Pozwala to na ograniczenie o 25% kosztów związanych z jego eksploatacją


Nowy silnik Diesla 1.6 Multijet 16v produkowany jest przez FPT – Fiat Powertrain Technologies, nowy dział Grupy Fiat, gdzie mają miejsce wszelkie innowacyjne działania, badania, projekty oraz produkcja silników do różnych celów: od samochodów do pojazdów przemysłowych, łodzi i maszyn rolniczych. Ponad 40 patentów uzyskanych co roku potwierdza jakość i powagę tej pracy, czyniąc z FPT – Fiat Powertrain Technologies wyjątkowym biegunem technologii i ciągłej innowacji.

źródło: Fiat

Leave A Comment