Aktualności

Flota Audi na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos

25 stycznia 2008
Bez kategorii, Audi Nowości

Na rozpoczętym wczoraj „World Economic Forum (WEF) Annual Meeting 2008” w szwajcarskim kurorcie Davos, Audi po raz kolejny udostępniło samochody do przewożenia uczestników forum.


W tym roku po raz pierwszy cała flota luksusowych limuzyn Audi A8 zostanie zatankowana ekologicznym paliwem „GTL Fuel” (GTL = Gas to Liquid).
W połączeniu z efektywnymi silnikami wysokoprężnymi TDI ilość CO2 emitowanego przez flotę Audi zmniejszy się o 13 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym. „Tworzymy innowacyjne samochody premium, które mogą być napędzane w sposób bardziej przyjazny dla środowiska. Udowadniają to nasze wysokoefektywne silniki TDI i TFSI. Fakt, że flota Audi A8 w Davos będzie jeździła na GTL Fuel jest kolejnym dowodem intensywnych prac nad osiągnięciem postawionego sobie celu, czyli zmniejszeniem szkodliwości pojazdów dla środowiska naturalnego – powiedział Rupert Stadler, Prezes Zarządu AUDI AG.

W tym celu zbudowana została między innym własna stacja GTL obok pawilonu Audi w Davos. Syntetyczne paliwo wytwarzane z gazu ziemnego dostarcza koncern Shell. Dzięki kombinacji TDI i GTL zużycie paliwa zmniejsza się o około 10 procent, emisja tlenku węgla nawet o 93 procent, natomiast emisję dwutlenku siarki zredukowano do zera. Podczas Światowego Forum Gospodarczego w Davos wykorzystywanych będzie łącznie 81 Audi A8 Limousine z silnikami wysokoprężnymi 3.0 TDI.


Paliwo GTL Fuel uzyskuje się w sposób syntetyczny z gazu ziemnego w wyniku reakcji chemicznej, jest krystalicznie przeźroczyste i nie zawiera siarki ani substancji aromatycznych. Redukcja tlenków azotu (NOx) wynosi nawet 30 procent. I co jest szczególnie interesujące: paliwo to może być stosowane bez żadnego dodatkowego wyposażenia w każdym modelu Audi z silnikiem TDI.

Koncern Audi przetestował już GTL Fuel w ekstremalnych warunkach i testy te zakończyły się wielkim sukcesem: podczas 24-godzinnego wyścigu na torze Le Mans w 2006 i 2007 roku silnik TDI w Audi R10 tankowano specjalnym paliwem, które w dużej części składało się z GTL Fuel. Były to pierwsze zwycięstwa samochodu wyścigowego z wysokoprężną jednostką napędową w tej ważnej imprezie sportowej.

Do przewozu uczestników Forum Gospodarczego koncern udostępnił 81 Audi A8 w srebrnym kolorze, wszystkie w wersji przedłużonej i ze stałym napędem na cztery koła – quattro. Sześciocylindrowa jednostka napędowa ma moc 233 KM, lecz zużywa średnio tylko 8,5 litra paliwa na 100 km. Do dyspozycji szczególnie ważnych gości oddanych zostanie dodatkowo dwanaście opancerzonych Audi A8.


Od 1987 roku uczestnicy forum w Davos wożeni są wyłącznie samochodami Audi. Coroczne spotkanie ekspertów gospodarczych i polityków w Szwajcarii stało się już tradycją dla limuzyn z czterema pierścieniami. Koronowane głowy, szefowie rządów, ministrowie, najważniejsi ludzie gospodarki oraz inni prominenci z całego świata zajmują wygodne miejsca na tylnych kanapach Audi A8.

źródło: : Audi / Moto Target

Leave A Comment