Aktualności

Finowie dla Szkoły Auto

30 stycznia 2008
Bez kategorii, Nowości Skoda

Skoda Auto Polska i EcoDriving Center Oy z Helsinek podpisały właśnie umowę o współpracy przy szkoleniach z ekojazdy. Dzięki współpracy z fińskim partnerem Szkoła Auto zyskuje dostęp do know-how oraz infrastruktury szkoleniowej w Finlandii.


Szkolenia z ekologicznej i ekonomicznej jazdy Szkoła Auto wprowadziła we wrześniu 2007 roku jako drugi produkt po kursie bezpiecznej jazdy. Do tej pory w obu programach Szkoła Auto przeszkoliła w sumie 3500 kierowców. – To element naszej misji, którą jest podnoszenie kwalifikacji kierowców i zwiększenie bezpieczeństwa na polskich drogach. Dzięki eco drivingowi nie tylko oszczędzamy naszą kieszeń i środowisko, ale i stwarzamy mniej zagrożeń na drodze – mówi Tomasz Piasny, PR Manager odpowiedzialny za Szkołę Auto ze strony Skoda Auto Polska.

EcoDriving Center Oy wesprze projekt Szkoły Auto swoim autorytetem, wiedzą i doświadczeniem. To już drugi partner zagraniczny Szkoły Auto po ADAC Fahrsicherheitszentrum Berlin-Brandenburg, współpracujący z nią od 2005 roku przy szkoleniach z bezpiecznej jazdy. – Na początek podjęliśmy decyzję o rocznej współpracy, którą, wierzę, że będziemy kontynuowali w kolejnych latach – mówi Markku Rintala, Prezes Zarządu EcoDriving Center Oy. Uważam, ze korzyści z takiej współpracy będą obopólne. Już po pierwszych doświadczeniach wiem, że w Szkole Auto pracują specjaliści wysokiej klasy. Ich uwagi i wiedzę na pewno wykorzystamy do doskonalenia swoich programów szkoleniowych w Finlandii – dodaje Rintala.
EcoDriving Center Oy prowadzi szkolenia z eco drivingu już od ponad 10 lat. – Od wielu lat pracujemy na rzecz poprawy bezpieczeństwa nie tylko w naszym kraju, ale mamy również podobne doświadczenia z Estonii – wyjaśnia Mikka Jukkara, EcoDriving Training Coordinator w Eco Driving Center Oy. – Widzimy, że podnoszenie wiedzy i umiejętności kierowców na temat ekojazdy przynosi pozytywne rezultaty dla bezpieczeństwa i środowiska. J

est mi niezmiernie miło, że naszym doświadczeniem i wiedzą możemy teraz podzielić się z Polakami – dodaje Jukkara. – Trudno znaleźć na świecie większych specjalistów w jeździe eko od Finów. To oni wraz ze Szwajcarami są prekursorami ruchu ekojazdy, to tam on się narodził i rozwijał – wyjaśnia Piasny. – Po dekadzie promowania tej jazdy możemy dostrzec, że na fińskich drogach zwiększyło się bezpieczeństwo i spadła liczba wypadków śmiertelnych. To nie są tylko słowa – za tym stoją twarde liczby. Chcielibyśmy, aby podobnie stało się w Polsce – mówi Piasny. Na razie w Polsce ginie rocznie w wypadkach drogowych nawet sześć tysięcy ludzi. – W podnoszeniu świadomości i kwalifikacji kierowców przed nami długa i ciężka droga. Jak wynika z najnowszego badania Pentora dla Szkoły Auto, aż 64% kierowców uważa, że kurs prawa jazdy nie przygotował ich wystarczająco dobrze do wyjechania na drogę. Dzięki Bogu 42% kierowców gotowa jest podnosić swoje kwalifikacje podczas dodatkowych szkoleń – mówi Piasny.


Pomoc merytoryczna EcoDriving Center Oy będzie polegała na regularnych szkoleniach instruktorów Szkoły Auto z zasad ekojazdy, udoskonaleniu programu szkolenia, przekazania danych statystycznych oraz wyników badań nad bezpieczeństwem. Fiński partner zaoferował też dostęp do własnej infrastruktury wspierającej szkolenia z bezpiecznej jazdy (w tym tzw. Safety House) oraz współpracę podczas produkcji telewizyjnych programów na temat eco drivingu, planowanych w tym roku przez Skoda Auto Polska. Wszyscy instruktorzy Szkoły Auto są bardzo kompetentni i doświadczeni. Dostrzegam w ich pracy efekty współpracy z niemieckimi kolegami z ADAC Fahrsicherheitszentrum Berlin-Brandenburg. To partnerstwo na pewno daje im bardo dużo i mam nadzieję, że podobnie będzie w przypadku naszej współpracy – mówi Jukkara. Już przed oficjalnym rozpoczęciem współpracy instruktorzy Szkoły Auto przeszli szkolenie w fińskim ośrodku. – Jak wielkie korzyści dla nas będzie mieć ta współpraca widzimy właśnie na podstawie dwuletnich doświadczeń z ADAC Fahrsicherheitszentrum Berlin-Brandenburg. Nasza kadra uczy się u doświadczonych instruktorów, korzysta z ich know-how i dostosowuje do polskich realiów – mówi Piasny.

źródło: Skoda / Moto Target

Leave A Comment