Audi R8 z silnikiem V12 TDI w Detroit?

8 stycznia 2008
Bez kategorii, Audi Nowości

W styczniowym numerze niemieckiego dwutygodnika Auto Motor und Sport pojawiła się fotografia modelu Audi R8 V12 TDI, który Audi zamierza zaprezentować na styczniowym salonie NAIAS w Detroit


Niemiecki magazyn opublikował zdjęcie mimo obowiązującego embarga (do daty premiery 13 stycznia). Audi nazywa R8 V12 TDI modelem koncepcyjnym, ale stopień zaawansowania konstrukcji wskazuje, że auto ma szanse znaleźć się w produkcji, oczywiście o ile znajdą się nabywcy gotowi zapłacić znacznie więcej, niż za obecny model R8.

Poteżny silnik V12 TDI pochodzi w prostej linii z wyścigowego modelu R10, a już wkrótce zobaczymy go także pod maską luksusowego SUV-a Q7. W modelu R8 osiąga on moc 500 KM i maksymalny moment obrotowy wynoszący równe 1000 Nm!


Audi R8 wyposażone w tego najmocniejszego na świecie diesla pierwszą „setkę” osiąga już po 4,2 sekundach, zaś prędkość maksymalna wynosi 300 kmh. Jak przystało na jednostkę wysokoprężną, spalanie jest wręcz symboliczne i wynosić ma zaledwie 10l/100km.

Są też pewne wady. Większe od silnika V8 wymiary jednostki V12, nie pozwoliły na wygospodarowanie miejsca na i tak mały bagażnik R8. Ponadto waga samochodu wzrosła o 100 kilogramów.

źródło: AMS / Moto Target

Leave A Comment