Skoda w stylu Audi

27 grudnia 2007
Bez kategorii, Nowości Skoda

W styczniu 2008 roku nastąpi istotna zmiana personalna na ważnym stanowisku w koncernie Skody. Dyrektorem Działu Projektowego Skoda Auto w miejsce Jensa Manske zostaje Josef Kaban, odpowiedzialny do tej pory za zewnętrzny design samochodów marki Audi.

JOSEF KABAN


Jens Manske kończy swoją długą i pełną sukcesów misję i wchodzi do zespołu Działu Projektowego Grupy Volkswagen. Zespół pod jego kierunkiem zaprojektował Skodę Superb drugiej generacji oraz inne produkowane obecnie modele Skody, jak również kilka aut koncepcyjnych. W nowym zespole pracowników Działu Projektowego VW Group, któremu przewodzi Walter de Silva, Jens Manske będzie odpowiedzialny za nowe przedsięwzięcia.

Miejsce swojego poprzednika na stanowisku dyrektora w Dziale Projektowym koncernu Skoda Auto zajmie Josef Kaban, uznany projektant, odpowiedzialny do tej pory za zewnętrzny design samochodów marki Audi. Josef Kaban urodził się 4 stycznia 1973 roku w mieście Námestov na Słowacji. Po ukończeniu w 1991 roku szkoły artystycznej na kierunku projektowanie, rozpoczął studia w Akademii sztuk Pięknych w Bratysławie. Podczas studiów wziął udział konkursie na designera Skody zorganizowanym przez Volkswagen Group, w którym zdobył drugie miejsce i otrzymał stanowisko w koncernie Volkswagen jako Junior/Assistant Designer, a następnie jako Exterior Designer.

Osobą, która odkryła jego talent i zaproponowała pracę w grupie Volkswagen (gdzie Josef Kaban pracował do 2003 roku), a także popierała jego kandydaturę w późniejszym okresie, był Hartmut Warkuss, główny stylista firmy Volkswagen AG.

W 1997 roku, jako student mający poparcie Volkswagen AG, Josef Kaban otrzymał tytuł Master of Art w Królewskiej Akademii Sztuki w zakresie projektowania samochodów. Tym samym stał się pierwszym Słowakiem w historii Akademii, który uzyskał ten tytuł. W tym samym roku otrzymał nagrodę „Giorgio Giugiaro Award for Design Innovation”, za swój futurystyczny projekt samochodu koncepcyjnego.

Upoważniony przez Volkswagen Group, Josef Kaban przyjął w 1999 roku odpowiedzialność za opracowanie projektu modelu Bugatti Veyron, począwszy od wstępnych szkiców, aż do rozpoczęcia produkcji seryjnej.

Szukając nowych wyzwań, w 2003 roku Josef Kaban opuścił Wolfsburg i rozpoczął pracę w Ingolstadt, w koncernie AUDI, gdzie był odpowiedzialny za design samochodów przeznaczonych do masowej produkcji, jak i aut koncepcyjnych. Do 2006 roku Josef Kaban był dyrektorem AUDI AG Exterior Design Centre.

źródło: Skoda

Leave A Comment