Skoda – nowa fabryka w Rosji

6 grudnia 2007
Bez kategorii, Nowości Skoda

Nowo otwarte zakłady montażowe były wspólną inwestycją Skoda Auto i Volkswagen AG. Ich budowa trwała rok, a liczbę potrzebnych pracowników szacuje się na 3000.


Rosja stała się już jednym ze strategicznych rynków, a co najważniejsze, znaczenie tego regionu w najbliższej przyszłości wzrośnie – mówi Jan Hurt, Dyrektor Skoda Auto Rosja.

Pierwsze modele, które zobaczymy na rosyjskich drogach to Skoda Octavia, Skoda Octavia Tour i Nowa Skoda Fabia. Pełna oferta firmy pojawi się na tamtejszym rynku prawdopodobnie już na początku 2009 roku, a zakłady w Kałudze są w stanie wyprodukować 150 000 aut rocznie. Zgodnie z rosyjskim prawem, udział lokalnych dostawców wyniesie 30%.


Otwarcie naszych pierwszych zakładów montażowych w Rosji jest kamieniem milowym dla ekspansji Skoda Auto na wschodnim rynku. W związku z tym, że rozwija się bardzo dynamicznie, patrzymy na niego z dużą nadzieją.– mówi Prezes Zarządu Skoda Auto Reinhard Jung.

Kluczowym czynnikiem dla lokalizacji zakładów montażowych była odległość od Moskwy, która stanowi największą część rosyjskiego rynku. Kaługa, oddalona od stolicy zaledwie o 200 km, ma z nią bardzo dobre połączenie zarówno dzięki kolei jak i autostradzie. Ponadto w Kałudze istnieje politechnika, na której można znaleźć wykwalifikowanych pracowników.


Skoda Auto od stycznia do października 2007 roku sprzedała w Rosji 27 000 pojazdów. Porównując to do tego samego okresu w roku 2006, sprzedaż aut na tamtejszym rynku wzrosła o 82%. Rosjanie szczególnie polubili model Octavia Tour z silnikiem 1.4/55kW oraz 1.6/75kW, który stał się prawdziwym bestsellerem.

źródło: Skoda

Leave A Comment