System identyfikacji pojazdów DNA Auto w JLR

17 października 2007
Bez kategorii, Inne INFO Nowości

JLR Polska, importer samochodów Jaguar i Land Rover, wprowadził mikrocząsteczkowy system identyfikacji pojazdów DNA Auto, jako standardowe zabezpieczenie wszystkich swoich aut. W ten sposób, oprócz wyrafinowanego luksusu, firma zapewni swoim klientom poczucie zwiększonego bezpieczeństwa.


Firma JLR Polska jest pierwszym importerem luksusowych samochodów w Polsce, który zdecydował się zapewnić swoim klientom poczucie wyjątkowego bezpieczeństwa. Od października 2007 roku każdy nowy samochód marki Jaguar i Land Rover, sprzedawany na terenie kraju, będzie standardowo zabezpieczony mikrocząsteczkowym systemem identyfikacji pojazdów DNA Auto.

„Chcemy, aby samochody naszych klientów były stale i skutecznie chronione przed kradzieżą. System DNA Auto jest bardzo skutecznym i najtańszym z profesjonalnych zabezpieczeń pojazdów. Jego największą zaletą jest działanie prewencyjne, które zdecydowanie minimalizuje ryzyko kradzieży. Inne systemy np. GPS dają możliwość poszukiwania samochodu po jego ewentualnym zaginięciu, ponadto są łatwiejsze do zneutralizowania, a ich eksploatacja sporo kosztuje.” – powiedział Marcin Dąbrowski, Dyrektor JLR Polska Sp. z o.o.


Proste i trwałe pokrycie wszystkich podzespołów auta tysiącami niewidocznych gołym okiem mikrocząsteczek DNA Auto powoduje, że każda część samochodu jest możliwa do zidentyfikowania w ciągu kilkunastu sekund. Mikrocząstki średnicy 1mm mają laserowo naniesiony numer nadwozia danego samochodu i jednoznacznie wskazują, do kogo auto lub jego część należą. Można, więc łatwo stwierdzić, czy nie pochodzą one z kradzieży. Złodzieje widząc na szybach naklejki informujące o systemie DNA Auto, będą unikać kradzieży tak zabezpieczonych samochodów. Nie da się, bowiem szybko odnaleźć i usunąć tysięcy mikrocząstek, gdy każda z nich oznacza dla złodzieja czy pasera niemal pewny wyrok. Posiadanie choćby jednej części ze skradzionego pojazdu jest bardzo ryzykowne, a jej oczyszczenie dostępnymi środkami chemicznymi jest niemożliwe. Kradzież samochodu zabezpieczonego systemem DNA Auto jest, więc nieopłacalna i wysoce ryzykowna.


Statystyki policyjne prowadzone na świecie dowodzą, że naniesienie na wszystkie samochody danej marki systemu DNA Auto, jest w stanie ograniczyć skalę kradzieży nawet o 90%(!) Mechanizm ten spowodował, że w Australii i Nowej Zelandii wszystkie nowe samochody obligatoryjnie są zabezpieczane mikrocząsteczkami. W ten sposób policja ma niezwykle uproszczone zadanie przy rozpracowywaniu i likwidacji grup kradnących samochody, a ubezpieczyciele wspierając powszechne wdrażanie mikrocząsteczkowego systemu zabezpieczania pojazdów, minimalizują straty związane z wypłacaniem odszkodowań za skradzione samochody.

System DNA Auto tak samo skutecznie działa na rodzimym gruncie, co potwierdzają doświadczenia Subaru Import Polska. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat skradziono tylko 3 samochody tej marki, zabezpieczone systemem DNA.

Zastosowanie mikrocząsteczkowego systemu DNA Auto w samochodach Jaguar i Land Rover jest niewątpliwie kolejnym ważnym krokiem w walce z kradzieżami aut i czyni te marki jednymi z liderów wśród najlepiej zabezpieczonych samochodów na polskim rynku.

źródło: JLR

Leave A Comment