Kia cee’d w finałowej siódemce Car of The Year

17 października 2007
Bez kategorii, Kia Nowości

Konkurs Car of the Year 2008 wkracza w końcową fazę. Znana jest już „siódemka” aut, z których wybrany zostanie Samochód Roku 2008. Wśród nich jest, ciesząca się ogromną popularnością w całej Europie, Kia cee’d.


Jurorzy konkursu Car of The Year ogłosili listę siedmiu finalistów, którzy walczyć będą o ten zaszczytny tytuł. W sierpniu organizatorzy konkursu Samochodu Roku 2008 ogłosili listę aut nominowanych. Do pierwszego etapu zostało zakwalifikowanych 38 samochodów, które trafiły do sprzedaży w Europie w ciągu ostatniego roku. Każdy z tych samochodów musiał być dostępny u dilerów przynajmniej w pięciu krajach, a także sprzedany w liczbie minimum 5000 egzemplarzy. Następnie członkowie jury mieli możliwość testowania aut: najpierw każdego z osobna, po czym wspólnie wszystkich kandydatów. Testy odbywały się na różnych nawierzchniach i przy różnych prędkościach, co pozwoliło na uzyskanie jak najobszerniejszej wiedzy o pojazdach.

Drugim etapem był wybór siedmiu finałowych samochodów. Godny uwagi jest w tym miejscu fakt, że Kia cee'd jest pierwszym koreańskim samochodem w historii, który zakwalifikował się do finałowej siódemki tego najbardziej prestiżowego europejskiego konkursu.

Dalsza selekcja i wybór tegorocznego zwycięzcy Car of The Year 2008 odbędzie się w sposób następujący: Każdy z członków jury, w skład którego wchodzi 58 dziennikarzy z 22 państw (w tym dwóch Polaków), ma do przyznania 25 punktów. Każdy z członków jury taką liczbę punktów musi podzielić na minimum pięć z siedmiu finałowych samochodów, które na drodze selekcji dostaną się do ostatecznego finału. Na jeden samochód można oddać maksymalnie do 10 punktów, a na dodatek takiej liczby punktów nie mogą ex aequo otrzymać dwa pojazdy. Przyznając punkty bierze się pod uwagę szereg czynników, takich jak jakość wykonania, bezpieczeństwo, koszty eksploatacji, własności jezdne czy wreszcie cena.

O tym który z samochodów zapisze się w kronikach zwycięzców Car of the Year 2008 przekonamy się 19 listopada.

Samochody, które zakwalifikowane zostały do drugiego etapu tegorocznego konkursu:
KIA CEED'D

FIAT 500

FORD MONDEO

MAZDA 2

MERCEDES C KLASA

NISSAN QASHQAI

PEUGEOT 308

źródło: Kia

Leave A Comment