Ferrari FXX Evoluzione

30 października 2007
Bez kategorii, Ferrari Nowości

Ferrari zaprezentowało dziś nową odmianę wyścigowego modelu FXX o nazwie Evoluzione. Auto bazuje na przedstawionej dwa lata temu hardcorowej wersji modelu Enzo o nazwie FXX. Jak łatwo się domyśleć, przydomek „Evoluzione” w przypadku Ferrari oznacza coś bardzo specjalnego i bardzo szybkiego.


Auto wyposażono dwunastocylindrowy silnik w układzie V o mocy 860 KM osiaganej przy 9500 obr/min. W obawie o innych uczestników dróg i przyszłych właścicieli tego monstrum, FXX Evoluzione nie posiada homologacji umożliwiającej poruszanie się nim po drogach publicznych i przeznaczony jest jedynie do udziału w serii wyścigów dla klientów Ferrari. Aby wziąć w nich udział wystarczy odpowiednia ilość zer na koncie i kilka modeli Ferrari w garażu (w tym model Enzo).


Każdy, kto spełni takie warunki może przystąpić do elitarnego klubu kierowców testowych Ferrari i prowadząc swój bolid przygotowany przez profesjonalny team Ferrari wziąć udział w serii wyścigów rozgrywanych na kilku torach. Na przyszły sezon planowanych jest sześć wyścigów. Po dwa w Europie, Azji i USA.Równocześnie z prezentacją bolidu, włoska marka oświadczyła oficjalnie że przedłuża prace badawczo-rozwojowe nad modelem FXX o kolejne dwa lata (do roku 2009).
Model FXX Evoluzione to wynik szeregu badań i uwag samych klientów nabytych przez nich podczas takich wyścigów rozgrywanych od 2005 roku.

Przeprojektowano niemal całą aerodynamikę bolidu. Dzięki tym modyfikacjom obejmującym miedzy innymi nowy kształt tylnego płata dociskowego, udało się skrócić czas okrążenia na fabrycznym torze Ferrari (Fiorano) długości niemal trzech kilometrów o kilka sekund w stosunku do modelu FXX z silnikiem mocy 800 KM. Ultraszybka skrzynia biegów FXX Evolution rodem z F1 zmienia przełożenia w zaledwie 60 milisekund, (o 20 ms krócej niż w „standardowym” FXX). Auto posiada niezwykle wydajny układ hamulcowy z ceramicznymi tarczami o zwiększonej wytrzymałości na potworne zmęczenia cieplne, jakim poddawany będzie FXX na torze.

O to aby się na nim utrzymać, dba nowy system kontroli trakcji opracowany przy udziale GES Racing Division. Pozwala on kierowcy na wybranie jednego z 9 ustawień zawieszenia, a także coś dla prawdziwych śmiałków, czyli całkowitego odłączenia elektronicznych systemów trakcji.

FERRARI FXX
źródło: Ferrari / Moto Target

Leave A Comment