Aktualności

Ford Kuga – Przedpremierowy pokaz we Frankfurcie

9 września 2007
Bez kategorii, Ford Nowości

Ford of Europe odkrywa szczegóły dotyczące Forda Kuga – nowego modelu, który wejdzie do produkcji na początku 2008 roku. Ford Kuga zostanie zaprezentowany 11 września br. podczas Salonu Samochodowego we Frankfurcie wraz z koncepcyjnym samochodem Ford Verve i innymi nowościami koncernu.


Europejska oferta Forda wzbogaca się ponownie – tym razem to nowy Ford Kuga -fascynujący pojazd z napędem na cztery koła typu crossover, łączący w sobie wyjątkowy styl z nowoczesną technologią i zapowiadający połączenie dynamiki jazdy miejskiej z dobrymi właściwościami jezdnymi w terenie.

Sprzedaż nowego Forda Kuga rozpocznie się w całej Europie w pierwszej połowie 2008 r. – Gdy przedstawialiśmy samochód koncepcyjny iosis X na paryskim Salonie Samochodowym w 2006 r. obiecałem, że przed upływem dwóch lat wkroczymy w ten segment z całkowicie nowym pojazdem, zaprojektowanym i wyprodukowanym tylko przez nas – powiedział John Fleming, President and CEO, Ford of Europe.

– Spełniając tę obietnicę, zrealizowaliśmy także złożone w Paryżu rok temu zobowiązanie, że uzupełnimy naszą aktualną europejską ofertę o nowe, atrakcyjne pojazdy.

Stephen Odell, wiceprezes ds. marketingu, sprzedaży i usług, Ford of Europe: – Ford Kuga to rzadkie połączenie zalet limuzyny i samochodu typu SUV z cechami sportowego coupé.


Głównym elementem naszej strategii przywrócenia stałej dochodowości europejskiej filii Forda jest wprowadzenie ciekawych, nowych produktów – takich jak Ford Kuga – przyciągających nowych klientów do naszej marki. Ford S-MAX udowodnił nam, że jest popyt na samochody uniwersalne, wykorzystywane do pracy, w czasie wolnym i jako samochód rodzinny, w których bardzo ważna jest też przyjemność płynąca z jazdy – dodał S.Odell.

Niewątpliwie Ford

Jednym z wyzwań, jakie musieli pokonać konstruktorzy Forda Kuga było zapewnienie jednocześnie wysokiej jakości jazdy typowej dla samochodów Ford i dobrych właściwości terenowych.

Z tej przyczyny Ford Kuga będzie dostępny z inteligentnym napędem na cztery koła, wpływającym pozytywnie na normalną jazdę po drogach i nadającym samochodowi niemal sportowe, dynamiczne własności jezdne. Fakt, że Ford Kuga będzie także dostępny z napędem na przednie koła po prostu podkreśla przynależność tego pojazdu do klasy crossover.


W zespole napędowym Forda Kuga znajdzie się ceniony i zużywający bardzo niewiele paliwa silnik diesla Duratorq TDCi o pojemności 2,0 l i mocy 136 KM w zestawieniu z sześciobiegową mechaniczną skrzynią biegów Durashift. Więcej informacji na temat zespołu napędowego Forda Kuga zostanie podane przed jego wprowadzeniem na rynek na początku 2008 r.

Wyróżniająca się stylistyka Forda Kuga

– Nasz nowy styl, kinetic design, nadaje fascynujący wygląd wszystkim naszym samochodom – powiedział Martin Smith, dyrektor ds. projektowania, Ford of Europe. Koncepcja iosis X zademonstrowała, jak styl „kinetyczny” może zostać zaadoptowany w pojazdach crossover segmentu C. Wszystkie pełne ekspresji elementy stylu iosis X są wyraźnie widoczne w nowym modelu. Ford Kuga to efektowne uzupełnienie oferty Forda, stanowiący dowód znaczącego rozwoju naszej marki.

Proporcje i podstawowe, dynamiczne kształty Forda Kuga wzorowane są ściśle na pojeździe koncepcyjnym iosis X. Wrażenie to potęguje lakier nadwozia w tym samym, wyjątkowym kolorze ice white; pod wyraźnymi nadkolami znajdują się takie same obręcze kół ze stopów lekkich, jak w iosis X, dostępne dla klientów jako opcja w rozmiarze 19 cali. Siła i moc wyrażone przez wygląd to kluczowe atrybuty koncepcji Forda kinetic design. Dynamiczne linie, pełne powierzchnie i solidna sylwetka Forda Kuga są tego szczególnym przykładem. Sportowy styl podkreślają wyraźne elementy, takie jak przednie kraty wlotu powietrza w kształcie trapezu, unosząca się linia boczna i wysoko zarysowana szyba tylna oraz efektowne kształty reflektorów zachodzących na boki.

Profil dachu, w samochodzie koncepcyjnym iosis X przypominający coupé, został w Fordzie Kuga nieco zmieniony, by uzyskać nieco wyżej przebiegający dach i zapewnić wygodną przestrzeń dla pięciu osób.

Do przestrzeni bagażowej prowadzą dzielone drzwi; wraz z dzielonymi tylnymi światłami zapewnia to maksymalną szerokość do wygodnego załadowywania i rozładowywania bagażu.
W tylnej części Forda Kuga także widoczne są wyraźne elementy stylu kinetic design, takie jak wysoko zamontowane tylne światła, fasetowana tylna szyba i profilowany tylny zderzak. W tylnym zderzaku schludnie wyglądają rury wydechowe zintegrowane z dyfuzorem.


Wnętrze Forda Kuga – Przestrzeń i wygoda

Wnętrze nowego Forda Kuga daje poczucie przestrzeni – nie tylko ze względu na duże panoramiczne okno dachowe, w które wyposażony jest model przedpremierowy i dostępne jako opcja w samochodach seryjnych.

Przejrzyście, ergonomicznie zaprojektowana tablica rozdzielcza i konsola środkowa łączą się ze sobą, tworząc pojemny schowek. Elementy te poprawiają wygodę kierowcy i pasażera z przodu. Wysokie położenie siedzeń i położenie linii drzwi na wysokości ramion umożliwiają zastosowanie dużej powierzchni szyb, by pasażerowie mieli wrażenie przestrzeni oraz by zapewnić kierowcy lepszą widoczność.

Materiały wybrane do wnętrza Forda Kuga również świadczą o bliskim związku z iosis X. Także w Fordzie Kuga zastosowano delikatną skórę i rzucające się w oczy, pomarańczowe lamówki. Hebanowe wnętrze kontrastuje z konsolą środkową i detalami drzwi, również zawierającymi wstawki w tonacji piano white znane z iosis X. Wszystkie te elementy sygnalizują, w jaki sposób Ford zamierza umożliwić właścicielom Fordów Kuga w przyszłości nadawanie swoim samochodom indywidualnego charakteru.

We wnętrzu zamontowano nowy system nawigacji Blaupunkt, obejmujący siedmiocalowy, kolorowy wyświetlacz przedstawiający także obraz z kamery wstecznej, zintegrowanej z drzwiami tyłu nadwozia. Ta nowa funkcja, ułatwiająca manewry przy cofaniu, znajdzie się w Fordach Kuga produkowanych seryjnie.

– Jesteśmy bardzo podekscytowani Fordem Kuga; sądzimy, że połączenie atrakcyjnego wyglądu, kompaktowych wymiarów, świetnych właściwości jezdnych na szosie, przestronnego wnętrza wysokiej jakości i dobrych właściwości terenowych sprawi, że nasz samochód będzie się wyróżniał z tłumu. Nie możemy się doczekać, by zobaczyć go na drogach i bezdrożach na początku przyszłego roku – stwierdził Fleming.

źródło: Ford

Leave A Comment