Audi RS6 Avant – najmocniejsze seryjne kombi świata

9 września 2007
Bez kategorii, Audi Nowości

Po co komuś 580 KM w nadwoziu typu kombi? Spece od marketingu Audi twierdzą, że znaleźli takie osoby – ba zdołali nawet przekonać księgowych koncernu o rozpoczęciu produkcji modelu RS6. Niech was nie zmyli marka i oznaczenie modelu. Ze zwykłym Audi A6 Avant, RS6 ma niewiele wspólnego. To produkt Quattro Gmbh, specjalnego oddziału Audi zajmującego się wywarzaniem krótkich serii sportowych aut dla wybranych. Takie modele jak RS2, RS4, czy RS6 Plus należą do grona najszybszych samochodów na świecie. Nowe RS6 Avant, to kolejny przykład kunsztu inżynierów, nowoczesnej techniki i policzek dla BMW M5 i Mercedesa E63 AMG.


Kupując to auto i wożąc nim pociechy do szkoły, nie bądźcie zdziwieni, gdy wasze dziecko przyniesie do domu dwóję otrzymaną na lekcji rysunku. Jest bardzo prawdopodobne, że mając za zadanie narysować swoją drogę do szkoły, odda nauczycielce kartkę z zamazanymi liniami. Winę za to możecie spokojnie zwalić na potężny silnik V-10 z dwiema sprężarkami znany z modeli S6 i S8. Jednak w tym przypadku wyciśnięto z niego aż 580 KM.


Każdy z nich ma do uciągnięcia jedynie 3,5 kilograma masy własnej wynoszącej w przypadku RS6 Avant 2025 kg. Równie imponujący jest moment obrotowy wynoszący 650 Nm dostępny w szerokim przedziale 1500-6500 obr/min. Po upływie 4,6 sekund napędzane na obie osie kombi osiągnie 100 km/h, po następnych 10,3 sekundach prędkość wzrasta dwukrotnie.


Aby wyróżnić serię RS od słabszych modeli A6 zdecydowano się na dość odważne posunięcia i powrót do historii. To pierwsze Audi (od czasu legendarnego modelu Quattro z lat 80-tych) z tak monstrualnie poszerzonymi błotnikami. Ich przepastne wnęki mieszczą 19, lub opcjonalnie 20-sto calowe koła. Przez ramiona opracowanych specjalnie do tego modelu aluminiowych obręczy widać dobrze zaciski ceramicznych tarcz hamulcowych, w które opcjonalnie wyposażyć będzie można model RS6. Pierwszy publiczny pokaz już za kilka dni we Frankfurcie podczas IAA.


W wybranych salonach Audi RS6 pojawi się w kwietniu 2008 roku i w przeciwieństwie do poprzednika oferowane będzie tylko w jednej wersji nadwoziowej – jako najszybsze kombi świata.


źródło: Audi / Moto Target

Leave A Comment